21 Temmuz’da ABD tek taraflı olarak Çin’in Houston Başkonsolosluğu’nun kapatılması kararını aldı. Uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarını, Çin- Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Konsolosluk Anlaşmasını ve Çin-ABD ilişkilerini ciddi şekilde ihlal eden bu eylem, Çin’in ABD’nin güney bölgesiyle rutin temaslarına ve konsolosluk hizmetlerine de zarar veriyor.

ABD’nin güney eyaletlerinin Çin’le temasları gerçekleştirmeye devam etme arzusu ve ihtiyaçlarını karşılamak ve ABD’nin akıl almaz eyleminin neden olduğu gerçek zorlukları çözmek için Çin’in Washingtong Büyükelçiliği geçici olarak Houston Başkonsolosluğu’nun üstlendiği görevleri yürütecek.

Öte yandan medyaya yansıyan haberlere göre, ABD kolluk kuvvetleri 24 Temmuz’da Çin’in Houston Başkonsolosluğu binasına zorla girdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, dün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu cevapladı.

Çin’in Houston Başkonsolosluğu’nun binasının diplomatik bir konsolosluk binası ve Çin’in ulusal mülkü olduğunu dile getiren Wang Wenbin, “Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi ve Çin-ABD Konsolosluk Anlaşamsı uyarınca ABD herhangi bir şekilde Çin’in Houston Başkonsolosluğu’nun binasını ihlal etmemeli” ifadesini kullandı.

Wang Wenbin ayrıca, ABD’nin söz konusu eyleme kararlılıkla karşı çıktıklarını ve bu konuda meşru ve gerekli karşılığı vereceklerini belirtti.