Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre 11 Mayıs itibariyle ABD’de teyit edilen toplam COVID-19 vaka sayısı 1.34 milyonu, can kaybı sayısı 80 bini aştı.

Güvenlik seviyesi son derece yüksek olan Beyaz Saray dahi salgından korunamadı.

ABD’de vaka sayısı bu kadar fazlayken insanlar salgının gerçek boyutunu da merak ediyor.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta var; geçtiğimiz yıl Temmuz ayında ABD ordusuna ait Fort Detrick Biyolojik Üssü kapatıldıktan kısa bir süre sonra, yakın çevrede sözde ‘e-sigara hastalığı’ ortaya çıktı, hastaların klinik semptomları ise yeni koronavirüs pnömonisine çok benziyordu.

ABD 2007 yılında e-sigara (vaping) satmaya başladı, ancak neden geçen yıla gelindiğinde “e-sigara hastalığı” ortaya çıktı?

Son zamanlarda, ABD’de ve uluslararası toplumda giderek daha fazla şüpheli sesler çıkıyor. ABD hükümetinden, Fort Detrick Biyolojik Üssü’nün kapatılması ile “e-sigara hastalığı”, pandemik grip ve yeni koronavirüs pnömonisi arasındaki ilişkiyi açıklaması talebinde bulunuluyor.

Ağustos 2019’da, ABD’de sözde “e-sigara hastalığı” aniden patlak verdi ve onaylanan vaka sayısı Eylül ayında zirveye ulaştı. 18 Şubat 2020 itibariyle ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 68 ölüm dahil olmak üzere e-sigara veya nebulize ürünlerle ilişkili toplam 2,807 akciğer hasarı (EVALI) vakası bildirdi. Ancak, akciğer hasarının nedeni ABD Hastalık Kontrol Merkezi tarafından net bir şekilde açıklanmadı.

△New York Times’ta yer alan haber

Kasım 2019’da CNN, e-sigara akciğer hastalığından şüphelenilen bir ölüm vakası bildirdi. Maria adındaki hastanın ölüm nedeninin e-sigara ile ilişkili olup olmadığı ölümünden iki ay sonra bile belirlenemedi.

Ekim 2019’da, ABD’deki Mayo Kliniği, 17 hastadan akciğer dokusu örneklerini inceledi ve bu tür akciğer hasarının toksik kimyasallara maruz kalmanın sonucuna benzer olduğunu buldu.

△New York Times’ta yer alan haber

Mayo Kliniği’nden cerrahi bir patolog olan Brandon Larson, bu akciğer hasarının hardal gazı gibi toksik maddelere maruz kalanlarda rastlandığını söyledi.

E-sigaralarla ilişkin akciğer hasarı hakkındaki araştırmalar hala erken aşamalarındadır ve bu bulgulara temkinli yaklaşılması gerekir. Tıp uzmanlarının elektronik sigaranın akciğer hasarının doğrudan nedeni olduğuna inanmadıkları da görülebilir.

USA Today haberine göre, 2003 yılından bu yana, ABD’deki laboratuvarlarda insanlığın ölümcül mikroorganizmalara maruz kalmasına ilişkin yüzlerce kaza meydana geldi. Bu ölümcül virüslerle doğrudan temasta bulunanların virüsten enfekte edilmesine ve virüsün bu bireyler aracılığıyla topluma yayılmasıyla salgının ortaya çıkmasına neden olmuş olabilir.

ABD Federal Denetim Dairesi’nin 2009 yılında yayınladığı bir rapora göre, son 10 yılda ABD P3 laboratuvarında 400 kaza meydana geldi. Biyolojik laboratuvarların güvenliği ABD’de denetim kuruluşlarının karşılaştığı en büyük risktir.

CRI Türkçe