Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısında, ABD’nin Çin ve Rusya’ya komşu ülkelerde “yoğun şekilde biyoloji laboratuvarları kurduğunu”, ilgili bilgileri kamuoyuna açıklamak istemediğini söyledi.

Lavrov, ABD’nin hareketlerinin ve amaçlarının şüpheli olduğunu dile getirdi.

Sergey Lavrov, uluslararası toplumun bu konuda şüphe ve endişelerinin bulunduğunu belirtti.

Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, ABD’nin dünyada toplam 200’den fazla biyoloji laboratuvarı kurduğunu bildirdi.

Alınan bilgiye göre, ABD’ye ait biyoloji laboratuvarlarının yer aldığı bazı bölgelerde büyük ölçekli tehlikeli bulaşıcı hastalıklar görüldü ve ABD’nin biyoloji laboratuvarlarındaki güvenlik durumu korkunç durumda.

Dünya genelindeki ABD’ye ait laboratuvarlar aslında ne yapıyor? Küresel halk sağlığı güvenliğine ne kadar zarar veriyor? Şu ana kadar hangi zararları verdi?

Hırsızlık yaparken yakalanan hırsızların ‘hırsız var’ diye bağırması gibi davranan ABD’li siyasetçiler bu sorulara cevap vermeli!

ABD’nin Maryland eyaletindeki Fort Detrick üssünde bulunan biyolojik laboratuvara bakalım. Bu üs, ABD’nin en büyük biyokimyasal silah üretim merkezi ve ABD hükümetinin “en karanlık laboratuvarı” olarak biliniyor.

Aynı zamanda, CIA’nın en gizli kimyasal test ve psikolojik kontrol test üssü olarak bilinen bu nokta, ABD vatandaşlarının can sağlığı için büyük tehdit oluşturan “Demokles’in kılıcı” niteliğinde.

Geçen yılın temmuz ayında ABD Salgını Önleme ve Kontrol Merkezi, söz konusu üsteki laboratuvarda yapılan araştırmaları sürpriz bir şekilde durdurdu. Merkez, “ulusal güvenlik” bahanesiyle çalışmaların durdurulma nedenini açıklamayı reddetti.

ABD Salgını Önleme ve Kontrol Merkezi, mart ayında adı geçen laboratuvara “yeniden iş başı yapma” talimatını verdi. ABD’li çok sayıda internet kullanıcısı, Beyaz Saray’ın resmî internet sitesine başvurarak, Washington’un geçen yılın temmuz ayında alınan kararların gerçek nedenlerini açıklamasını, özellikle adı geçen laboratuvarun yeni koronavirüsü araştırıp araştırmadığını ve laboratuvardan dışarıya virüs sızıp sızmadığını aydınlatmasını istedi.

Ancak normalde basın önüne çıkmayı çok seven ABD’li siyasetçiler, şu ana kadar Fort Detrick laboratuvaruna ilişkin konular hakkında sağır ve dilsizi oynamayı tercih etti.

ABD’li siyasetçilerin bu anormal sakinliği, sorunun açıklığa kavuşturulamayacağını da kanıtladı. ABD’de ve hatta tüm uluslararası toplumda mevcut olan kuşku ve eleştirilerin giderek artmasına rağmen bu suskunluk ne kadar sürecek?

Fort Detrick Laboratuvarı’nın bu kadar berbat bir durumda bulunması, insanların da ABD’nin diğer ülkelerde bulunan çok sayıda biyolojik laboratuvarından endişe duyması için gerekçe oldu. Acaba bu laboratuvarlar küresel kamu sağlığı güvenliğine şu ana kadar ne kadar zarar getirdi?

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, kısa süre önce basına verdiği demeçte, “ABD, yurt dışında biyolojik laboratuvarlar kurarak yüksek riskli patojenler üretti mi?” diye konuştu. Zakharova’nın sözleri, ABD’li siyasetçilerin son günlerdeki garip eylemlerini, özellikle de bu siyasetçilerin salgının Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden kaynaklandığı yönündeki çılgın iddiaları neden ürettiklerinin açık bir ispatı.

Yoğun kuşkular doğuran ABD’nin biyolojik laboratuvarları, insanoğlu için ortak bir tehdit konumunda. Dünya çapındaki dev kamu sağlığı krizi ciddiyetini korurken, ABD’li siyasetçilerin kandırma, sahtecilik ve sorumsuzluk gibi geleneklerinden uzaklaşarak, insanoğlunun güvenliğine en temel saygıyı ve önemi göstermelerini, gerçekleri aydınlatmalarını temenni ediyoruz.

China Radio International