Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin kendilerinden Houston’daki konsolosluğundaki tüm faaliyetlerini durdurmalarını istediğini açıkladı.

Wang, ‘iki ülke arasındaki ilişkileri sabote edecek, böylesine aşırı ve haksız bir hareketi’ sert bir şekilde kınadıklarını dile getirdi ve “Çin’in Houston’daki başkonsolosluğunun tek taraflı olarak kısa sürede kapatılması, ABD’nin son dönemde Çin’le gerilimi artırmaya yönelik eylemlerinin en fütursuzudur” ifadelerini kullandı.

Çin’den misilleme

Öte yandan, Reuters’e konuşan bir kaynak ise, Çin’in de misilleme olarak ABD’nin Vuhan’daki konsolosluğunu kapatmayı değerlendiklerini söyledi.

Yaşanan bu son gelişmeyi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun dün yaptığı ‘Çin Komünist Partisi karşıtı koalisyon’ çağrısıyla birlikte değerlendirdiğimizde, ABD yönetiminin soğuk savaş dönemine benzer provokasyonlar peşinde olduğu görülüyor.
Ancak, ne ABD eskisi ‘dünyanın tek hakimi’, Çin ise 1980’lerin SSCB’si değil. Koronavirüsle mücadelede başarısız olan, ekonomik anlamda gerileyen ve dünyadaki prestiji büyük oranda azalan ABD’nin; gelişen ekonomisi, hegemonya aramayan ve karşılıklı kalkınmaya dayalı diplomasisi ve dünyanın en büyük siyasi partisi tarafından yönetilen Çin’e karşı oynadığı eski Soğuk Savaş numaraları başarısız olmaya mahkum.

Hayal Ünalp – Asia News TR