Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında günlük vaka artışlarının, Asya-Pasifik ülkelerinin genelinde azaldığı gözlemlendi.

Çin, Japonya, Yeni Zelanda, Avustralya, Tayland ve Malezya’da günlük vaka artışları geçen aya kıyasla düşerken Singapur, Filipinler ve Endonezya’da ise aynı oranda kalmaya devam etti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, son günlerde günlük yeni vaka sayısının 10’un altına düştüğünü, ülkede 29’u ağır 395 aktif enfekte vaka bulunduğunu aktardı. Virüsün ortaya çıktığı Çin ana karasında toplam Kovid-19 vaka sayısı 82 bin 881’e yükseldi. Bugüne kadar virüs nedeniyle 4 bin 633 kişi hayatını kaybetti.

AA’da yer alan habere göre, ülkede şimdiye kadar virüse yakalanan 77 bin 853 kişi ise iyileşti.

Japonya’da günlük vaka artış sayısı 200-250 arasında 

Japonya’da Kovid-19 vaka sayısı 15 bin 969’a, ölü sayısı ise 570’e yükseldi. Mayıstan itibaren günlük vaka artışının 200’lerde seyrettiği ülkede, günde ortalama 10 ila 20 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Dün olağanüstü halin ay sonuna kadar uzatıldığını açıklayan Başbakan Abe Şinzo, günlük vaka artışlarının 100’ün altına inmesi gerektiğine dikkati çekti.

Japonya'da Kovid-19 vaka sayısı 4 bini geçti

Malezya’da 30 yeni Kovid-19 vakası

Malezya’da toplam vaka sayısı bugün 30 artışla 6 bin 383’e yükselirken vefat sayısı bir artarak 106 oldu. İyileşen kişi sayısı ise 83 artarak 4 bin 567’ye yükseldi.

Öte yandan Başbakan Muhyiddin Yasin, telekonferansla katıldığı Bağlantısızlar Hareketi Zirvesinde, Malezya’nın Kovid-19 ile mücadele yöntemlerini paylaştı. Harekete üye ülkelerin salgınla mücadelede iş birliği içinde olmasını önemsediğini belirten Muhyiddin, tıbbi imkanları az olan ülkelere daha fazla yardım edilmesi çağrısında bulundu.

Malezya'da Kovid-19 vaka sayıları bu ay zirveye ulaşabilir

Tayland’da sadece bir yeni vaka görüldü

Tayland’da ise bugün sadece bir kişinin testi pozitif çıkarken toplam Kovid-19 vaka sayısı 2 bin 988 oldu. Son 6 gündür Kovid-19 kaynaklı ölümlerin yaşanmadığı ülkede toplam iyileşen vaka sayısı 2 bin 747’ye yükseldi.

Öte yandan Tayland’ın dini yüksek şurası Shenga Konseyi, 7 Mayıs’taki Veşak Günü için ülke çapında hiçbir tapınakta toplu kutlama yapılmaması talimatı verdi.

Tayland'da koronavirüs nedeniyle ilk ölüm - Dünya Haberleri

Endonezya’da günlük en yüksek vaka artışı

Endonezya’da son 24 saatte Kovid-19 bulaşan toplam kişi sayısı 484 artarak 12 bin 71’e yükseldi. Virüsten 8 kişinin yaşamını yitirmesiyle can kaybı sayısı 872’ye, iyileşenlerin sayısı ise 243 artışla 2 bin 197’ye çıktı. Ülkede salgının ortaya çıkmasından bu yana en yüksek günlük vaka artışı bugün yaşandı.

Öte yandan Endonezya İnsani Gelişme ve Kültür Bakanı Muhadjir Effendy, yaptığı açıklamada, hükümetin Kovid-19 salgınının haziranda bitmesi konusunda iyimser olduğunu belirtti. Effendy ayrıca, ramazan ayında memlekete dönüşlerin yasaklanmasıyla Kurban Bayramı veya aralık ayı sonunda 4 ek tatil günü kullanılmasına ilişkin 2 seçeneğin gündemlerinde olduğunu ifade etti.

Endonezya'da ilk koronavirüs vakası tespit edildi

Filipinler’de karantina, salgına çare olmadı

Filipinler’deki toplam vaka sayısı bugün 199 artışla 9 bin 684’e, vefat sayısı 14 artışla 637’ye, iyileşen vaka sayısı ise 1408’e çıktı. Ülkenin kalabalık eyaletlerinde bir aydan fazladır süren karantina uygulamasına rağmen Kovid-19 vaka artışlarında azalma görülmedi. 

Filipinler'de ilk yeni tip koronavirüs vakası tespit edildi

Singapur’da toplam vaka sayısı 19 binin üzerinde

7 Nisan’dan bu yana günlük vaka artış sayısının üç haneli rakamlarda seyrettiği Singapur’da ise bugün tespit edilen 632 yeni vaka ile toplam sayı 19 bin 410’a yükseldi. Ülkede bugün Kovid-19 kaynaklı ölüm yaşanmazken iyileşen sayısında da artış görülmedi.

Singapur’da Kovid-19 vaka artışları geçen aydan bu yana yüksek seyrediyor. 

Singapur'un en büyük bankası 'koronavirüs' nedeniyle tahliye edildi