Kore İşçi Partisi (KİP) 7. Merkezi Askeri Komisyonun 5. Genişletilmiş Toplantısı, bu Cumartesi günü KİP Merkez Komitesi’nin ofis binasında yapıldı.

Toplantı, KİP Başkanı ve KİP Merkezi Askeri Komisyon (MAK) Başkanı Kim Jong Un tarafından yönetildi.

Toplantıda KİP’in MAK’ının Başkan Yardımcısı Ri Pyong Chol ve KİP Merkezi Askeri Komisyon üyeleri bulunuyordu.

Toplantıya katılanlar, Kore Halk Ordusu hizmetlerinin ve taburlarının komutanları ile komiserleri; Genel Politika Bürosunun komutanları; Genel Personel ile Kore Halk Silahlı Kuvvetleri Bakanlığı; silahlı kuvvelerin tüm seviyelerdeki organlarından komutanlar ve KİP Merkez Komitesinin ana birimlerinin başkan yardımcıları idi.

Genişletilmiş toplantı, Kore Halk Ordusunun komutanlarının siyasi ve ideolojik hayatlarında ve askeri meselelerde gündeme gelen sorunları gündeme getirerek; parti eğitiminin ve halk ordusundaki komutanlar ile siyasi yetkililerin rehberliğinin, Parti’nin yaklaşımı ve gereklilikleri ile uyumlu bir şekilde yoğunlaştırılması konularını masaya yatırdı.

Toplantıda, Kore Halk Ordusunun genç komutanlarını, KİP’in devrimci ideolojisiyle baştan aşağı donatma ihtiyacı vurgulandı ve bu yöndeki somut yönelim ile bunu yapmanın yolları belirtildi. 

Toplantıda, silahlı kuvvetlerin bünyesindeki kurumlarda önemli kademelerde yer alan komutanların görevden alınmaları veya bu konumlar için göreve getirilmeleri üzerine teşkilata dair bir konu da gündeme alındı.

Sonrasında Partinin MAK’ı, Kore Yarımadası dolaylarındaki askeri durumla baş edecek ana birimlerin stratejik misyonlarının ve potansiyel askeri tehdit ile tetikte kalma pozisyonunun değerlendirildiği, ülkenin savaş bakımından caydırıcılığının daha da artırılması şeklindeki temel meselelerin tartışıldığı kapalı bir toplantı aldı.

Toplantıda temel mühimmat üretim endeksleri masaya yatırıldı ve onaylandı.

Başkan, tartışılıp karara bağlanan ana görevlerin yerine getirilmesi yönünde kararlar imzaladı.

Kore İşçi Partisinin Merkezi Askeri Komisyonu tarafından alınan önemli tedbirler; güven uyandıran askeri güç ile Juche devriminin geleceğini, daha sağlam bir şekilde güvence altına almayı mümkün kılan tarihi bir karardır.

Çeviri: Duygu Becerik