Kore İşçi Partisi Başkanı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Devlet İşleri Komisyonu Başkanı ve KDHC Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Kim Jong Un, sel baskını yaşanan, Kuzey Hwanghee ili Unpha ilçesi Taechong-ri Bölgesini inceledi.

Yakın zamanda yağmurlu iklimsel dönemden dolayı birkaç gün peş peşe süren şiddetli yağmur ve yağmur fırtınaları sebebiyle Unpha ilçesi Taechong-ri bölgesinde su yolu seti yıkıldı; 730 tek katlı ev ve 600 küsür hektarlık pirinç yaylası suya gömüldü, 179 mesken bina da harap oldu.

Unpha ilçesi Taechong-ri bölgesinde çokça meskenin ve geniş bir tarım arazisinin su altında kaldığı raporunu alan Başkan, durum hakkında bilgi almak için bölgeye bizzat kendisi gitti; zarar gören bölgenin iyileştirilmesi için yapılacakları ve bunların nasıl yapılacağını, net ve detaylı bir şekilde açıkladı.

Unpha ilçesindeki tüm sakinlerin önceden güvenli bir alana tahliye edilmesi sayesinde can kaybı yaşanmamasından dolayı rahat bir nefes aldığını söyleyen Başkan; Parti ve yetkili organlar, emekçi halk örgütleri ve kamu güvenliği organları dahil olmak üzere öncü kurumlara; evini kaybeden sakinleri, ilçedeki Parti komitesi ve halk komitesi meskenleri, kamu binaları ve ayrı evler dahil meskenlere yerleştirme, onların yaşamlarını istikrara kavuşturma ve onları avutma çağrısında bulundu.

Başkan, Parti Merkez Komitesi ve Halkın Silahlı Kuvvetleri Bakanlığındaki ilgili birimlerin kadrolarına sel baskını sonrası ıslah karargahları kurma talimatı verdi; karargahlara da bölgede baskının yarattığı zararı ölçmeyle başlayıp ıslah için gereken malzemeleri ve insan gücünü doğru bir şekilde hesaplayarak kendisine rapor vermeleri yönünde direktif verdi.

Merkezi planlama yetkilileri, sel baskınının vurduğu Unpha ilçesindeki çiftlik köyünde 800 model ev inşa edilmesi için görevlendirilmeli, bu proje de en kısa sürede en iyi şekilde tamamlanmalı, diyerek sözlerine devam etti.

Islah için halk ordusunu harekete geçirme kararı verdiğini tekrar belirten Başkan, orduya gerekli kuvvetleri oluşturma, bu kuvvetleri konuşlandırma ve harap olan evlerin, yolların ve ilçeden insanların bulunduğu alanların düzenlenmesini öncelikli kılma emri verdi.

Islah için gereken çimento gibi malzemelerin sağlanması için tedbirler alınmasının önemini vurguladı; hesaplanan miktarın elde edilmesi için Devlet İşleri Komisyonu Başkanının stratejik yedek ikmal malzemelerinin kullanılması yönünde talimat verdi.

Bakanlar Kuruluna, Devlet Planlama Komisyonuna, bakanlıklara ve ulusal kurumlara seslendi; Parti’nin gayesi göz önüne alarak sel baskınının yaşandığı Unpha ilçesinin ıslahı için etken bir şekilde iş birliği yapılması çağrısında bulundu.

KCNA

Çeviri: Duygu Becerik