Batı medyası, Çin’in Xinjiang’da yürüttüğü kalkınma ve terörle mücadele hamlelerini ‘baskı’ olarak sunmaya devam ediyor. Konuyla ilgili yayınlanan son dosya ise, aynı eski yalanların birer tekrarından ibaret ve ünlü aşırı sağcı Adrian Zenz’in ‘araştırmasına’ dayanıyor.

Associated Press tarafından hazırlanan ‘Uygur dosyası’, Çin’in Xinjiang’da aşırıcılığa karşı yürüttüğü mücadeleyi itibarsızlaştırma amacı taşıyor. Baştan sona teyitsiz bilgilerle doldurulan dosyada, iddialara ilişkin ‘isimsiz tanıklıklar’ dışında herhangi bir iddiaya yer verilmediği görülüyor.

Söz konusu dosyayı haberleştiren kuruluşlardan BBC Türkçe ise, ünlü aşırı sağcı Adrian Zenz’in araştırmasına yer veriyor. Adrian Zenz ise, ABD’nin 1983 yılında kurduğu ‘Komünizm Mağdurları Anıt Vakfı’ isimli antikomünist örgütün üyesi. Öte yandan Zenz, koyu Hristiyan fikirleriyle de tanınıyor.

Zenz’in haberde sıkça bahsedilen ‘araştırmasının’ ayrıntılarına ise, yalnızca AP’ye verdiği demeç sayesinde ulaşabiliyoruz. Yani, Zenz, kendi iddialarına kanıt olarak yine kendisini gösteriyor.

Öte yandan, haberde yer alan “Zenz’in resmi veriler üzerinde devam eden araştırması, Şincan bölgesindeki nüfus artış hızının, son yıllarda dramatik bir şekilde azaldığını ortaya koydu” ifadeleri de gerçeği yansıtmıyor. Aksine, 1985-2018 arası verilere göre Uygur nüfusunun düzenli olarak arttığı görülüyor.

Resim

Batı medyasının aşırı sağcılarla, antikomünist figürlerle ve teyitsiz iddialarla Çin’in aşırıcılıkla mücadelesini baltalayarak bölgede emperyalist müdahalenin önünü açmaya çalışması ilk değil, son da olmayacak. Ancak, görülüyor ki Çin yönetiminin bölgedeki başarıları arttıkça, batı medyasının yalanları da çoğalıyor.

Hayal Ünalp, Asia News TR