Ya KDHC uzun zamandır kayıp olan ruh çağırma sanatını keşfetti (ve Amerika, hortlak bir Kore Halk Ordusu tıkır tıkır kıyılarına geldiğinde şok edici bir sürprizle karşılaşacak), akıl almaz derecede ileri bir mum kuklası formu yarattı, ya da -apaçık bir şekilde abes olan bu tahminden dolayı beni affedin- emperyalist medya *şok* yalan söylüyor! Bu hikayeye heyecanla atlayan -KDHC ile hala resmi olarak savaşta olan bir ülkenin- Güney Kore’nin burjuva gazetelerinin elinden bu kadarı geliyor.

Ünlü şarkıcı, atış mangası tarafından idam edildi iddiasına rağmen şarkıcı Hyon Song Wol, ulusal kanalın yayınına çıktığında canlı, neşeli ve iyi bir durumdaydı! Utanç verici!

Böyle bir şey, ilk defa yaşanıyor değil. Kim Jong Un’un eşi hakkında da “tasfiye edildiği” şeklinde söylenceler yayılmıştı; fakat birkaç gün sonra ortaya çıktığında hayatta ve iyi durumda olduğu görüldü.2

Kuzey Koreliler, Kim Jong Un tarzı saç modeli kullanmaya zorlanıyorlar denmesine rağmen hemen ertesi gün, bu konuda bir kanıt olmadığı itiraf edildi.3:

“Yakın zamanda ülkeye gelen ziyaretçiler, kitle saç kesimi ile ilgili herhangi bir kanıta rastlamadıklarını söylüyor. Kuzey Kore’nin takipçileri, yaratıcı ama doğrulanmamış bir başka dedikodunun kokusunu alıyor.

[…]

Washington D.C.’de yayın yapan Radio Free Asia, bu ayın başında, iktidardaki Kore İşçi Partisi’nin içinde bir yerlerden yazılı olmayan bir direktif geldiğini, bunun da öğrenciler arasında yeni tarzın kendilerine yakışmayacağı konusunda tedirginlik yarattığını söyleyen isimsiz kaynaklara atıfta bulundu.”

Radio Free Asia, ah evet, ünlü bir şekilde ‘tarafsız’ olan ve federal hükümetin fonladığı ABD Senatosu’nun çıkardığı bir yasayla kurulan organizayon, ismi verilmeyen kaynaklara atıfta bulunuyor. İşçi Partisi’nin kendisinden geldiği iddia edilen bu kadar resmi bir açıklama söz konusu olduğunda insan, Rodong Sinmun,  Kore Merkezi Haber Ajansı ya da Kore’nin Sesi  -bunların hepsi resmi hükümet organıdır- tarafından bu konu hakkında açıklama yapılmasını bekler. Ama yazık ki, hiçbir şey yok.

“Kuaförlerin kapılarında asılı olan ve önerilen saç modellerinin fotoğrafları -müşterinin kuaföre ne istediğini göstermeye yarayan türden fotoğraflar- yabancı basın tarafından sıklıkla, Kuzey Kore’de kadınların seçebileceği naçizane modelleri gösteriyormuş gibi yansıtılıyor.”

Sınırın güney tarafında çekilmiş olmasalar hiç ilgi görmeden unutulacak olan görseller, “Yer: Kötülüğün Ekseni” şeklindeki son derece karlı etiket iliştirildiğinde inanılmaz boyutta sansasyonel hale getiriliyor.

Haberin az olduğu bir gün mü? Yaratıcı mı hissediyorsunuz? Neden okurlarınızın ceplerini, ağzında köpüren milliyetçi şovenizmi tıka basa doyurmayasınız ve Hain Devlet hakkında fantastik bir hikaye yaratmayasınız?

Futbol Takımı, Kaybettiği İçin İşkence Gördü

Football Clubs of North Korea | Young Pioneer Tours

Karşımıza yine Radyo Free Asia çıktı, dostlar! Bu sefer, kimliği bilinmeyen kaynaklarından biri, takımın “4000 kişi önünde sert ideolojik eleştiriye (…)  maruz kaldıkları bir toplantı düzenlendiğini”4 söyledi. Ama bu hiç mantıklı değil. Bir futbol maçını kaybetmek, ideolojik bir mesele değil. Daha çok KDHC hakkındaki genel algının kötü bir parodisi gibi görünüyor (ve zaten öyle).

Aynı kaynak, birkaç cümle sonra kendisiyle çelişerek “oyuncuların nasıl azarlandığının ve ne tür bir ceza aldıklarının bilinmediğini”4 söyledi.

Makaledeki ikinci gizli kaynak, “Antrenör Kim Jung Hun’un İşçi Parti’sinden kovulduğu ya da Pyongyang’da bir konut inşaatında zorla çalıştırılmaya yollandığı şeklinde dedikodular olduğunu, fakat bu dedikoduların doğrulanmasının zor olduğunu”4 ifade etti.

Bu dedikodunun ilk 1966’da ortaya çıkan ve yine gündeme gelen başka bir versiyonunda, aslında mağlubiyetin cezasının kömür madeninde zorla çalıştırılmak olduğunu dile getirildi. 5

Güvenilirliğiyle ünlü Asya Futbol Federasyonu Başkanı Muhammed Bin Hammam, dedikodu kazanına atladı. KDHC takımındaki oyuncuların bir kısmıyla tanıştığında “kendisi bizzat herhangi bir şey görmediğini veya duymadığını” söylese de “bu oyuncuların işkence ya da benzeri bir muamele gördükleri” yönünde “doğrulanmamış bir rapordan” (yani temelsiz bir yalandan) bahsetti. 6

FIFA bu olayı soruşturmaya karar verdi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde raporların “temelsiz” olduğu ve “antrenmanların normal şekilde yapıldığı” sonucuna vardı. “FIFA, eldeki tüm verilere dayanarak ve tüm kaynakları kontrol ederek soruşturmayı kapatma kararı almıştır.”7 Mağlubiyet sonrası Kuzey Kore Futbol Takımı ödüllendirildi; takımın, barbekünün ve masajların tadını çıkardıkları görüldü.5

2010 dünya kupası hakkında etrafta dolanan bir diğer dedikodu, KDHC taraftarının aslında ödeme almış Çinli aktörler olduğuydu. Bu dedikodu için isimsiz kaynak bile verilmedi.8

Futbol Takımı 2014 Dünya Kupasını Kazandı

Yeni dünya kupası yaklaşırken [2018 Dünya Kupası’ndan bahsediliyor -Ç.N.] futbol çılgınlığının ortasında, emperyalist basın konuyla ilgili yeni bir yalan uyduruyor:9

“Bilgi eksikliği; bazı insanların neredeyse her şeye, en absürt dedikodulara bile, inanmasına sebep oluyor. Eğer bu iddiayı kanıtlamak için daha fazla delile ihtiyaç varsa en güncel örnek; Kuzey Kore’deki izleyicileri, Kuzey Kore’nin Dünya Kupası’ndaki tüm rakiplerini eleyerek Brezilya’daki finale çıktığı konusunda inandırmaya çalışan videodur. Üzücü gerçeğe göreyse takım, turnuvaya katılama hakkını bile kazanamadı. Yine de yabancı basın bir şekilde, Kuzey Korelilerin bu kadar kolay yanıltılabileceğini baştan kabul etti. Çok sayıda güvenilir haber ajansı ve gazete, bu yalan haberi ‘yuttu’ ve aceleyle Kuzey Kore hükümetinin halkını kandırdığı şeklinde haberler yaptı.”

Bu yalan şaşılacak derecede yüzeyseldi:9

“Dikkatli bakanlar için bu “asparagas haberde” göze çarpan birtakım tutarsızlıklar vardı. İlk olarak Kuzey Kore, televizyonda tüm önemli Dünya Kupası maçlarını yayınladı; bu da Kuzey Korelilerin hangi takımların birbirine karşı oynadığını ve hiç gerçekleşmeyecek Kuzey Kore-Portekiz final maçını beklemek yerine yakında Almanya-Arjantin maçını pazar akşamı canlı olarak izleyeceklerini kesinlikle bildikleri anlamına geliyor.

İkinci olarak, sunucunun dudaklarıyla dinlenen kayıt tam olarak senkronize değildi, gerçek konuşmanın farklı olabileceği şüphesi vardı.

Üçüncü olarak, seslendirmeyi yapan kişi, kuzey değil de güney aksanına sahip gibi görünüyor; sesi, daha çok Kuzey Kore TV sunucularını taklit etmeye çalışan bir güneylinin sesine benziyor.”

Ama bunlar, bu asparagas habere  The MirrorThe Metro, the Canadian Broadcasting Corporation, Toronto Sun gibi birçok gazetede etraflıca yer aldı (bazıları daha sonra makalelerini güncelledi). Okuduğunuz yazının kaleme alındığı tarihe kadar asıl video 6,7 milyon kez tıklanmış [10 Haziran 2020 itibariyle bu sayı 10,5 milyona ulaşmış durumda –Ç.N.]. İnternetteki çeşitli makalelerden gelen tıklamalar da göz önüne alınırsa, bu sayıya milyonlar eklenebilir.

Yamyamlık’

Kötü sel baskınları ve kuraklığın, Sovyetler Birliği’nin yıkılması sonucu ticaretteki büyük aksamayla (ve enerji kaynaklarının tahrip olmasıyla) kesişmesi sonucu KDHC’de meydana gelen gıda kıtlığının üzerinden on yıllar geçtikten sonra bile, sirk sektöründe yer alanlar tarafından Kuzey Kore’de yamyamlığın yaygın olduğu tekrar tekrar (ve geniş çevrelere) bildirildi. Kaynaklar, eğer gösterilmişlerse, hep iltica edenler oluyor ve çoğunlukla da isimleri verilmiyor.10

Bu aşırı iddialar, aşırı kanıtlar gerektirir; fakat bu boş kelimeler dışında başka hiçbir şey sunulmuyor. Burada, bu iddiayı lekeleyici diğer yalanların geniş bağlamına yerleştirmekten ve bu iddiadaki ekonomik tutarsızlığa işaret etmekten başka söylenebilecek pek bir şey yok. Dalga geçebilirim, ama alay edebileceğim pek bir şey de vermemişler. Acaba başka hangi hikaye bu kadar ağız sulandırıcı, bu kadar kışkırtıcı ve bu kadar oryantal olabilir? Hangi hikaye bundan daha kaynaksız veya güvenilmez kaynaklara dayandırılmış olabilir? O hikaye işte bu. Bundan ötesi yok.

Kadınların Bisiklet Sürmesi Yasak

They Can Direct Traffic, BUT ... Women Are Banned From Driving In ...

…diyor isimsiz bir kaynak11, aksini kanıtlayan sayısız fotoğrafa rağmen. Kısa bir flickr aramasıyla, yasağın kalktığı iddia edilen 2012 yılı öncesinde çekilmiş çok sayıda fotoğrafa erişmek mümkün. Eyvah!

Devlet bile kadınların bisiklet sürdüğünü -vay canına- gösteren resmi videolar yayınladı (Bu videolar ülke içinde kullanılmak üzere çekildi, yani bunun Batılıları böyle bir yasa olmadığı konusunda yanıltma amacıyla hazırlanmış bir propaganda olduğu şeklindeki savunma derhal geçersiz oldu)

KFAUSA.org’daki kıdemli gazeteci Gordon Copeland’ın bana gösterdiği gibi:12

“Hiçbir zaman böyle bir yasak yoktu. Böyle bir yasak üzerine düşünülmedi bile. Bu sadece emperyalist bir zırva, KDHC’yi kadınlara bisiklet sürmek ya da pantolon giymek gibi temel şeylerin yasak olduğu acayip bir ‘ultra-patriyarka’ olarak göstermeye yönelik tuhaf çabaların bir parçası.

KDHC’de, özellikle arabalara erişimin kolay olmadığı kırsal alanlarda, bisiklet sürmenin son derece önemli bir ulaşım yolu olduğu, düşünüldüğünde hükümetinin kadınların bisiklet sürmesini yasaklaması, ekonomik açıdan da hiç mantıklı olmazdı. Kadınlar çoğunlukla ev dışında çalıştıkları için bu yasak, onların iş yerlerine ulaşmalarını veya genel olarak işlerini yapmalarını gereksiz bir şekilde zorlaştırırdı. Bu iddia edilen yasak, dahil olan kimseye hiçbir fayda sağlamaz.

Kore Demokratik Kadın Sendikası, KDHC’de 1945’ten beri mevcut ve böyle bir saçmalığa asla tolore etmezlerdi.”

Bu, dedikodu çetesini durdurmadı. Azıcık bile durdurmadı.13 “Kadınları kurtarma”, Orta Doğu’da işgal, ölümler ve tahribat için büyük ve güçlü bir bahane olduğundan; burjuvazi ve ideolojik aygıtı, sol liberallere emperyalizmi haklı göstermek için durum hakkında yalan söyleyerek ve “kadınlar” için timsah gözyaşları dökerek aynı süreci burada da tekrar ediyor.

Kim Jong Un’un amcası aç bırakılmış 120 köpeğe yem edildi

Basın Jang Sung-taek’in ilk önce ateş mangası tarafından idam edildiğini bildirdi, ama bu basındaki pislikler için yeteri kadar sansasyonel değildi. İki hafta sonra Pyongyang Choi Seongho (Çinli bir hicivci) tarafından atılan tweet ve Hong Kong gazetesi Wen Wei Po’da bahsedilen tweet’i kaynak olarak gösteren bir makale, bu pisliklere bir fırsat sundu.14 Değiştirilen hikaye şu şekildeydi:15

My North Korea: On the Death of Jang Sung-taek

“Jang Sung-taek ve onun yardımcılarından beşi çırılçıplak halde kocaman bir kafese atıldılar ve üç gün boyunca aç bırakılmış 120 Mançurya av köpeği tarafından ‘hiçbir artık bırakılmayacak şekilde’ yendiler. Kim, bir saat süren bu gösteriyi 300 Kuzey Koreli yetkili önünde bizzat izledi.”

Eğer gerçek olsaydı, eski çağın amfiteatrlarına layık bir gösteri olurdu. Hayal edin, emperyalistlerin favori despotu gülümsüyor, “yumruk yaptığı elinin baş parmağını aşağıya çeviriyor” ve aç bir hayvan sürüsü salıveriliyor. Zihinde yaratılan bu görüntünün getirebileceği karı düşünün!

Bu mizah parçası, KDHC hakkındaki normal muhabirlik standartlarına göre bile muazzam -o kadar ki başlangıçtaki hikayenin kendisi ayrı bir mizah kaynağı. Bu haberi veren ilk gazete döküntüsü (güvenilirlik konusunda 21 gazete arasından 19. Seçilen Wen Wei Po) bu sefer kaynak göstermeye bile tenezzül etmedi. Buradaki gerçek köpekler -basının köpekleri- hemen sonrasında açlıktan kudurmaya başladı.14

Snopes [Amerika’da faaliyet gösteren haber teyit kuruluşu-Ç.N.] buna koca bir “yanlış” damgası vuruyor15, ve ben de aynı fikirdeyim.

İnsanları Güneşe Ayak Bastı

Hiciv gazetesi Waterford Whisper News’a16 göre; Kuzey Kore haberlerde 17 yaşındaki Hung Il Gong’un mesafeyi katetmesi 4 saat sürdü, günün sonuna doğru dönmesi bekleniyordu.  Daha da ileri giderek şunları söyledi: 17

“Anlaşıldığı üzere 17 yaşındaki ‘uzay kaşifi’, Güneş ışınlarından kavrulmamak için gece seyahat etti ve bu dahiyane yaklaşım da Sovyet devletini küresel uzay sıralamasında zirveye yükseltti.

Bay Hung, Güneş’in üzerindeyken Başkan’a hediye olarak vermek için Güneş lekelerinden örnek topladı.”

Bu makale  reddit’i, Tweaktown’u, KTAR’ı, SundayWorld’ü ve daha nicesini tuzağa düşürdü. O kadar nicesini ki, –editöre göre 1 milyondan fazla- internet trafiği nedeniyle site çöktü.

Canada Free Press’ten bir muhabir, haberin gerçek olduğu yönündeki yaklaşımlarının arkasındaki mantığı paylaştı:16

“Lütfen, kimse bana bunu bir çakalın uydurduğunu, Kuzeylilerin bu iddiada bulunmadığını söylemesin. Ne de olsa Kim Jong Il’in ilk defa golf oynadığında 11 deliğe de tek vuruşta isabet ettirdiğini iddia ettiler [Golfte tek atışta deliğe isabet, uzman kuruluşlara göre amatör bir golfçü için 12.750 seferde bir gerçekleşiyor (bkz. National Hole In One Association –Ç.N.]. O haber, bu Güneş haberinden daha gerçekçi olsa da onlar anlaşılan kitlelerin şüpheciliği açısından pek endişeli değiller.”

Görülüyor ki popüler algıda dönen bir atıf halkası var. “Kuzey Koreliler, Kim Jong Il tarzı saç modeli kullanmaya zorlanıyorlar, bu çok saçma, o yüzden her daim şapşal KDHC’nin ilk defa golf oynayan Kim Jong Il’in ilk oynayışta 11 deliği tek atışta isabet ettirdiğini söylemiş olduğu da doğru olmalı, bu yüzden Güneş’e iniş yaptıklarını da söylemiş olmalılar ve bu olmayacak bir şey, o yüzden onların Kim Jong Il saç kesimine zorlandıkları söylemek, düşünmeden sonuca varmak olmayacaktır…” ve böyle devam ediyor. Birbirini besleyen yalanlar silsilesi.

Kavgam Kim Jong Un

“ ‘Almanya’nın 1. Dünya Savaşı’ndaki mağlubiyetinden sonra Hitler’in Almanya’yı kısa sürede yeniden kurduğundan bahseden Kim Jong Un, Nazi Almanyası üzerinde yoğun bir çalışma yapılması konusunda bir karar yayınladı ve Nazi Almanyasından pratik (ekonomik) uygulamalar alınmasını istedi’ diyor [not: isimsiz] bir kaynak.”18

Ama Kavgam, herhangi bir pratik ekonomik ders içermiyor. Kavgam; Lebensraum [yetişme ortamı-Ç.N.], Hitler’in yaşamı, “iğrenç Yahudiler ve Bolşevikler” ve “güzel Aryanların” “tarihsel kaderi” ile ilgili okuması acı verecek kadar kötü otobiyografik bir ishal.

Bunu göz ardı etsek bile hikaye hala anlamlı değil. Nadiren anlayışlı olan haber sitesi NK News, buna inanmak için bir araya getirilmesi gereken tarihsel çelişkilere işaret ediyor:19

“Kuzey Kore’nin dünya görüşü, geç Stalinist dönem Sovyet tarihçilerinin rehberliğinde ortaya çıktı. Bu görüş 1960’lardan sonra kısmen güncellendi; fakat bu güncellemeler genelde Kore ulusu fikrinin teşvik edilmesi ile ilgiliydi, dünya tarihine yönelik fikirlere ise dokunulmadı -değiştirilecek kadar önemli görülmediler. Böylece Kuzey Kore’nin dünya tarihini anlatan ders kitapları çoğunlukla, hala aynı konularda 1950 başlarında çevrilmiş Sovyet kitaplarına sadık kalan bir anlatım içeriyor.

Bu dünya tarihi resminde Hitler, tüm kötülüklerin ayak bulmuş hali, kötü insanların zirve noktası olarak görülüyor. Gerici dünya kapitalizmin ayaklı örneği. Sovyet yazınında hem Mussolini hem de Hitler için kullanılan ‘faşist’ kelimesi, Kuzey Kore’deki siyasi yazılarda siyasi istismar için kullanılan en yaygın terimlerden biridir. Nitekim, kana susamış Amerikan emperyalistlerin, Hitler’inkilere rakip olabilecek zulümler yaptığı iddia edilmektedir -buradaki açık varsayım, Hitler’in dünyadaki zulümlerin en kötülerini yaptığı yönündedir.

Kuzey Kore’nin resmi tarihçilerinin bazen, kendileri için yakın zamanda yapılan suçlamaların aynılarını Amerika’ya yöneltmesi dikkat çekicidir

 […]

Böyle bir arka plan göz önüne alındığında net olarak görülebilir ki; herhangi bir kıdemli Kuzey Kore yetkilisinin Hitler’in politikalarını açıkça desteklemesi, Obama’nın danışmanlarına Başkan Mao’nun Küçük Kırmızı Kitabını vermesi kadar olasıdır.”

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde KDHC; The Daily MailWashington PostHuffington PostUSA TodayABC NewsFox NewsNPR ve daha nicesinin yayınladığı bu hikayeye şiddetle karşı çıktı.

Ordu Bakanı, Havan Atışıyla Öldürüldü

Darağacı dedikodularında sırada bu var: havan ateşi! Ne kadar ağız sulandırıcı, ne kadar kuvvetli, ne kadar acımasız, ne kadar kepaze!

Başta bir Güney Kore gazetesi tarafından haberleştirildi (ve sonra Batıdaki basın tarafından haberlerde genişçe yer verildi21); “Güney Kore hükümetinden” isimsiz bir kaynaktan geldiği söylendi. Şöyle yazdılar:22

“Halkın Silahlı Kuvvetleri Bakanlığı’ndaki yardımcı müdürlerden biri, yas döneminde sarhoş olduğu için ateş mangasının önüne getirildi, Kim’in ‘saçı dahil arkasında hiç iz kalmasın’ şeklindeki emirleri doğrultusunda havan atışı ile idam edildi.”  

Foreign Policy bile buna inanmadı, “dedikodu” olarak yaftaladı.23

Bir yıl sonra olay yeniden sahneye çıktı, bu sefer başka bir bakanın “alev püskürtücü ile idam edildiği” öne sürüldü.24

Amerikalılar, Kardan Yapılmış Kahve İçiyorlar

Snopes kararı?

Elbette yanlış!25 Zaten hangimiz aksini beklerdik?

Bu yazının kaleme alındığı esnada YouTube’da 612,000 ve LiveLeak’te 582,000 tık almış video, “Kuzey Kore’nin Amerika’da hayatın nasıl olduğunu anlatan; tipik Amerikalıların nasıl çadırlarda, sokaklarda ve apartman koridorlarında yaşadığını, kardan yapılmış kahveyi içtiğini, uyuşturucu bağımlısı olduğunu, açlıktan ölmemek için (lezzetli) ötücü kuşları yiyerek büyük alanları orada yaşayan yabani kuş türlerinden arındırdığını gösteren” yalan bir rapormuş. [10 Haziran 2020’de linklerde yer alan videolara ulaşılamadı. -Ç.N.]

Snopes söylüyor:25

“Hill’in videoya yer verdiği YouTube’daki asıl paylaşımında başlık ‘Kuzey Kore Komedi Şovu: Amerikalılar Günümüzde Nasıl Yaşıyorlar, Kuş ve Kar Yiyerek Hayatta Kalıyorlar’ olsa da ve sitenin ‘komedi’ ve ‘mizah’ bölümlerinde yer almış olsa da çoğu seyirci, videoyu ciddiye aldı; çünkü videoya bağlamı dışında rastladılar; çünkü münzevi Kuzey Kore hakkında inanılamayacak kadar gerçek dışı bir şey uydurmak çok zor.”

Huffington Post’un dediği gibi “Hill’in versiyonu, Mediaite, Wired, BuzzFeed, The WeekSlateThe Daily Caller, Yahoo, Telegraph ve The Washington Post gibi birçok basın sitesinde yer alsa da bunların hiçbiri o videonun izini Hill’in YouTube sayfasına kadar sürmedi.”26 Sizi, videoyu izlemeye teşvik ederim, görüntüler üzerine kaydedilen ifadesiz sesin ne kadar açıkça absürt olduğunu ve doğaçlama mizah teşebbüslerinin ne kadar aşikar olduğunu kendiniz görürsünüz.

İlahi Golfçü Kim Jong Il

Bu, Kim Jong Il ile ilgili eski bir hikaye (1994’e veya daha da geçmişe dayanıyor27); ama bir şekilde tekrar tekrar …ve tekrar baş veriyor.28 

Eğer bu hikayenin Kim Jong Un’a uyarlanmış, bu sefer mükemmel golfçü olarak Kim Jong Un’un gösterilmiş olduğu bir versiyonuyla karşılaşırsam şaşırmam; ne de olsa sevgili Kim Jong Il artık yok ve bu dedikodu artık pek de ilgi çekici değil.

Bu masalın birçok versiyonu var. Devlet basınının bildirdiği iddia edilen, Kim Jong Il’in ilk defa golf oynadığında tek vuruşta isabet ettirdiği delik sayısı 5’ten29 11’e30, 11’den 18’e değişiyor, bu da onun oyunu beklenenden 38 az vuruş yaparak bitirdiği anlamına geliyor. Onun ayrıca ilk bowling oyununda mükemmel skor 300’ü bulduğunu bildiren raporlar var.29

Maalesef, Golf Club Managment’ın raporlarına göre, Pyongyang Golf Kulübü’nde oynamış olan gazeteci Richard Seers, oradaki yetkililerle konuştuğunda “hikayenin şehir efsanesinden başka bir şey olmadığını”31 anlamış.

North Korea News da şöyle diyor:32

“Fakat, bu iddiada bulunan hiçbir makale ‘Kuzey Kore devlet basını’ dışında başka bir kaynak göstermedi: bunlar daha ziyade birbirlerini alıntıladılar. Ayrıca, Kuzey Korelilerin kendi yaptıkları resmi olmayan anketlere göre Pyongyang’da yaşayan kimse, bir turist tarafından söylenene kadar bu efsanevi başarıdan haberdar değildi. Bu, ‘bakın onlar ne kadar deli’ dedikodularının başında yer alır.”

Tek Boynuzlu Hayali Atlar

KDHC’li arkeologlar, antik efsanelerde anlatılan tarihsel bir yer ile ilgili kanıtlara ulaştı. Bu efsanelerden biri, tek boynuzlu hayali atlarla ilgiliydi. Bu, Kuzey Kore haberlerinde “bu belirli efsaneyle örtüşen arkeolojik bir alan bulduk” şeklinde yer almıştı; ama Huffington PostThe GuardianTimeThe TelegraphGizmodoNPR gibi birçok saygın Batılı haber kaynağı tarafından “Kuzey Kore, gerçek bir tek boynuzlu at barınağı buldu.” şeklinde haberleştirildi.33

Dünyanın her yerinde böyle meşru arkeolojik haberler yapılmakta. Birleşik Krallık’ta Kral Arthur’un üzerine dayandırılabileceği bir figürün varlığı üzerine çokça tartışılmakta; fakat ne kadar ilginçtir ki David Cameron’ın gölün ortasında yaşayan ve onun kullanması için sakladığı sihirli bir kılıca sahip bir sudan kadına rastladığına dair henüz bir haber okumadım.

Bu çok ironik. Buradaki gerçek aptallar kimler? Gerçekten gülmemiz gereken kişiler? KDHC basının bildirdiği iddia edilen Kim Jong Un’un bazı tek boynuzlu hayali atlarla karşılaştığını efsanesini uyduran basın mı, bunu gerçek olarak kabul eden çok sayıda insan mı; yoksa bize basının gülmemizi söylediği, masumane arkeolojik haberleri yazanlar mı?

İnsansız Hava Aracı, Güney Kore’de Düştü

Seul’ün çervresinde mavi molozlar bulan yerli yürüyüşçüler, “düşmüş bir İHA” olduğunu yetkililere bildirdi. Polis, başta Kuzey Kore tarafından fırlatılmış bir hava aracı olarak haberlerde yer alan şeyin aslında sofistike bir askeri donanım değil, kırık bir seyyar tuvalet kapısı olduğu sonucuna vardı.34 Yine de Güney Kore hareketlendi.35

Bu, gerçek bir KDHC İHA’sının sözde keşfedildiği açıklamalarını takip eden daha büyük bir histeri dalgasının bir parçası. Şu zamana kadar orduya, siviller tarafından yapılan düşmüş İHA ihbarlarının sayısı 82. Tahmin edilebileceği gibi, bunlardan hiçbiri gerçek çıkmadı.34

Kitle Ağlamaları

Bu herhalde KDHC hakkında en çok yayılmış yalan. Kim Il Sung’un ve Kim Jong Il’in ölümlerinden sonra, emperyalist tarafından kitlesel yas fotoğrafları paylaşıldı ve yeteri kadar ağlamamanın cezasının idam ya da işkence olduğu suçlamaları yapıldı.

The New York Times bu yalanı açıklıyor:36

“Batılı gözlere yapmacık gelse de cenazelerde yas tutulurken yapılan çılgın hareketler -sarsılarak ağlamak, yumrukları vurmak ve tüm vücudu titreten haykırışlar- Kore’nin Konfüçyüs kültürünün kabul edilen bir parçasıdır; Güney Kore’de de ünlü ya da ünsüz fark etmeksizin cenazelerde görülebilir.”

Global Post, bu savunmayı Güney’deki yaşanmakta olan aynı yas tutma biçimini örnek göstererek ilerletiyor:37

“Güney Kore Başbakanı Park Chung Hee’nin, 18 yıllık ordu destekli bir diktatör olarak istifa etmesine yönelik yoğun toplumsal baskıya direnen başbakanın, olayını inceleyelim. 1979’da istihbarat şefi, onu vurarak öldürdü.

Güney Kore halkına göre hoş karşılanmanın sınırlarını oldukça ciddi derecede aşmış olsa da kendisi için son derece gürültülü ve ağlamalı bir uğurlama yapıldı. Seul’e doğru giden cenaze yürüyüşünde özellikle kadınlar bağırma, feryat etme ve yumruklarını gökyüzüne sallama konusunda kendilerini aştı.”

Güney’den daha güncel bir örnek, Başkan Roh Moo-hyun  için tutulan yastır (linkte çokça görsel bulunuyor).

Kuzey’deki kişi kültü aşırı abartılsa da (ki bunun sebebi genelde bahsedilen bu mittir), şüphesiz ki ağlamaların daha şiddetli olmasına sebebiyet veriyor. İki farklı kültürel yaklaşım, biri çoğu Batılıya yabancı, birleşerek daha tanınamayan ve “tuhaf” olan bir şey yaratıyor.

80 Kişi, Yabancı Film İzlediği İçin İdam Edildi

JoongAng Ilbo Daily (muhafazakar bir Güney Kore gazetesi) isimsiz bir kaynağa dayandırdığı haberinde, çoğunlukla Güney Kore filmleri izleme suçundan, ama ek olarak İncil bulundurmaktan ve porno dağıtmaktan dolayı 3 Kasım’da 7 farklı şehirde kitle idamları yapıldığını bildirdi. Doğu’daki liman şehri Wonsan’daki stadyumda yapılan idamlardan birine anlaşılan 10.000 kişi zorla katılmıştı.38

Bu, IndependentHuffington PostAljazeeraDaily MailJapan Times, Times of India ve daha nice yayın kuruluşu tarafından haber yapıldı. Eğer hikayenin kaynağı ya da hikayede atıfta bulunulan kaynak tehlike çanları çalmıyorsa, Kuzey Kore’nin uluslararası bir film festivali düzenlediğini gerçeğini göz önünde bulundurun! Yukarıda bir kare paylaştığımız Pyongyang Uluslararası Film Festivali, 2002’den beri uluslararası filmler gösteriyor (öncesinde tarafsız ve gelişmekte olan ülkelerin filmleriyle sınırlıydı).

KDHC, Seth Rogen Filmi Sebebiyle Savaş Tehdidinde Bulunuyor

Bahsedilen film, CIA tarafından görevlendirilen bir TV muhabirinin ve yapımcısının Kim Jong Un’u öldürme teşebbüslerini anlatıyor. Son derece provokatif. KDHC, Obama’yı öldürmeye çalışmakla ilgili bir film yapsaydı Batı’dan gelecek tepkileri düşünün. Kan dondurucu olurdu. Şovenistler tüm güçleriyle ortaya çıkarlardı, nükleer karşılık verilmesi ya da daha kötüsünün yapılması çağrısında bulunurlardı.

The Diplomat şöyle yazıyor:39

BBCNPR ve Washington Post; Kuzey Kore’nin bu film üzerine savaş tehdidinde bulunduğunu manşetten verdi. Altta kalmamak adına New York Post da manşetinde Kuzey Kore’nin ‘ ‘merhamet etmeksizin’ savaşacağı’ tehdidinde bulunurken Huffington Post’un haberine göre ‘Kuzey Kore ‘Tüm Gücüyle Savaşa Girmekle’ …Tehdit Ediyor’. ABC News’un yetindiği manşette ‘Seth Rogen’ın ve James Franco’nun Yeni Filmi Savaş Çıkmasına Sebep Olabilir Mi?’ yazdı.”

Aynı makaleden yorumlayarak aktarıyoruz:

“Buradaki tek sorun, Kuzey Kore’nin kesinlikle bu film yüzünden savaş çıkaracağı tehdidinde bulunmamasıdır. Ama kendisini Amerika’nın ‘gizli olmayan terörizminin ve savaş eyleminin’ mağduru olarak gösteriyor.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı yayınladığı açıklamada ‘savaş’ kelimesini sadece bir kere, filmin dağıtımını ‘kesinlikle kabul edilemez’ bulduklarını; çünkü ‘bunun KDHC halkını …düşünsel dayanaklarından [Kim Jong Un ve ailesi] yoksun bırakmaya sosyal sistemi yıkmaya yönelik en gizlenmemiş terörizm ve savaş hareketi olduğunu’ ifade ederken kullanıyor.”

Sanırım bu, yeteri kadar açıklayıcı olmuştur.

Sonuç:

Propaganda sadece gazetecilikle sınırlı değil. KDHC’nin ABD’yi işgal etmesini konu alan çok sayıda film ve video oyunu yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Soğuk Savaş dönemi filmlerinin yeniden çekilmiş versiyonlarında bile düşman Sovyetler Birliği yerine KDHC olarak değiştiriliyor. Bu kapsamda: Games Homefront (2011), Homefront: The Revolution(2015), Crysis (2007), Crysis Warhead (2008) video oyunları var. Filmlerde ise Die Another Day (2002), Team America: World Police (2004), Stealth (2005), Behind Enemy Lines II: Axis of Evil (2006) ve Salt (2010), Red Dawn (2012, 1984 yapımı filmin yeni çekimi), ve Olympus has Fallen (2013) ve daha birçoğu sayılabilir.

Bunlar hiç de masumane tasvirler içermiyor; bahsedilen son iki filmin yayınlanmasından feyz alan ırkçılar twitter’da paylaşımlar yaptı; bunlar, basının yakın zamanda ciddi boyutta artan dikkatinin altında yatan barbar kültürel mantığı gösteren korkunç kanıtlar niteliğinde oldu.

Amerika Dışişleri Bakanlığının Demokrasi, İnsan Hakları ve Emek Bürosu açıkça KDHC karşıtı organizasyonlara, “insan haklarına” yönelik “aktivizmleri” için ciddi boyutta fon sağlıyor -350,000 $’a varan desteklerden bahsediyoruz.

Bu mitlerin (ve genel olarak KDHC ile ilgili propagandaların) çoğundaki iğrenç oryantalist boyut gayet aşikar. Ürkütücü Doğu Asyalı yamyamlar? İnsanların Güneş’e iniş yapabileceğine inanan aptallar? Ne kadar şapşallar! Ne kadar vahşiler! Ne kadar beceriksizler! Ne kadar tehditkarlar! Ne kadar bomba sevici ve tasfiyeciler!

En ilerici liberaller bile -hatta ürkütücü şekilde, kendilerine radikal diyenlerin çoğu- KDHC hakkındaki ırkçı Batılı emperyalist yazından keyif alma fırsatı bulunca üzerine atlıyor. KDHC hakkında yazdığın müddetçe her şeyi yayımlaya iznin var. Burjuva basınının gazetecilik etiğinden nasiplendiği kırıntılara bile bu ülkeyle ilgili konularda rastlamıyoruz. KDHC-kötüleme çokça tıklama ve reklam geliri getiriyor, zaten aslında önemli olan tek şey de bu.

Bu yazı, empreyalist medyanın düşmanlarını lekelemek için ne kadar ileri gidebildiğini gösteren bir örnek olsun.

Yazan: Alyx Mayer

Çeviren: Duygu Becerik

KAYNAKLAR

 1. North Korean singer “executed by firing squad” shows up alive and well in Pyongyang, and Kim Jong-un’s ‘executed’ ex-girlfriend miraculously reappears on North Korean state television 
 2. I told you she hadn’t been shot: Kim Jong-un shows world wife is alive in new video footage 
 3. Bad hair day? No signs North Koreans ordered to get Kim Jong Un haircuts 
 4. World Cup Team Shamed, Reprimanded  
 5. North Korea’s footballers haven’t been sent to the coal mines – they are getting BBQ and massages  
 6. Fifa investigates North Korea World Cup abuse claims 
 7. Fifa satisfied North Korea players were not punished for World Cup failure 
 8. North Korea’s World Cup fans are paid Chinese actors 
 9. World media tricked by fake N Korean World Cup final video  
 10. Among many others: Sunday ExpressThe Daily Mail, and The Telegraph 
 11. Women on Bicycles Banned Again 
 12. Sent via private message on reddit. seniorjournalist (@) kfausa.org 
 13. Among many others: GlobalpostNorth Korea NewsNBCOrange NewsITV, and Voice of Russia 
 14. Starving Dogs Hoax Bites Media: Kim Jong-un’ Uncle Not Naked, Eaten by ‘120 Ravenous Hounds’ , and More on Kim Jong Un Dog Hoax: 1st English News Report had Single Source, Unverified Claim  
 15. Howl to the Chief  
 16. Hoax: North Korea didn’t send 17-year-old astronaut to the Sun  
 17. North Korea Lands First Ever Man On The Sun, Confirms Central News Agency 
 18. Kim Jong Un hands out copies of Adolf Hitler’s Mein Kampf to senior North Korean officials to see what lessons can be learned from it 
 19. Mein Kampf has little to offer a North Korean statesman 
 20. North Korea condemns Hitler Mein Kampf report 
 21. Among many others: The TelegraphThe Daily MailNY Daily NewsThe IndependantHuffington Post, an d Washington Times 
 22. Kim Jong-un’s Barbaric Purge of ‘Unsound’ Military Brass 
 23. Was a North Korean General Really Executed by Mortar Fire? 
 24. N.Korea Shuts Down Jang Song-taek’s Department 
 25. How Americans Live Today  
 26. ‘How Americans Live Today’: Fake North Korean Propaganda Video Punks The Internet 
 27. Keeping Dear Leader’s Score 
 28. Among many others: ABC NewsHerald SunThe TelegraphESPNHuffington PostChristian Science Monitor, and CNN 
 29. Kim Jong-il, the Sportsman  
 30. All-Time Golf Scoring Record Goes with Death of Kim Jong il  
 31. Kim Jong Il’s golf feat an ‘urban myth’ 
 32. The Top Ten Most Bizarre Rumours to spread about North Korea 
 33. No, the North Korean government did not claim it found evidence of unicorns 
 34. Truth flushed out: ‘Crashed drone’ near Seoul is portable toilet door  
 35. Toilet-Door Fragment Briefly Sets South Korea on Edge 
 36. North Korea’s Tears: A Blend of Cult, Culture and Coercion 
 37. Why the North Koreans cry. Video of the funeral confirms this (2:24 onwards). 
 38. Public executions seen in 7 North Korea cities 
 39. No, North Korea Did NOT Threaten War Over Seth Rogen Movie