Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, bugün Beijing saatiyle 10.00’da düzenlenen basın toplantısında, “Covid-19 ile Mücadele: Çin Harekette” başlıklı bir beyaz kitap yayımladı.

Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı yürütülen zorlu mücadelenin anlatıldığı beyaz kitap adlı belge, yaklaşık 37 bin Çince karakterden oluşuyor. Belgede, Çin’in salgınla çetin mücadele süreci, salgını önleme ve kontrol ile tedavinin eşgüdümlü yürütülmesi, salgın karşısında güçlerin birleştirilmesi ve insanlık için ortak sağlık topluluğunun birlikte inşa edilmesi olmak üzere dört bölüm yer alıyor.

Covid-19 salgınının “Son yüz yılda insanoğlunun karşı karşıya bulunduğu en güçlü pandemi” olarak değerlendirildiği belgede, daha önce bilinmeyen, aniden patlak veren ve hızla yayılan bu salgın karşısında Çin’in önleme ve kontrol savaşını kararlılıkla başlattığı vurgulandı.

Belgede, ”Çin Komünist Partisi ve Çin hükümeti salgına büyük önem vererek hızla harekete geçti. ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, salgınla mücadeleye bizzat liderlik etti, düzenlemeleri yerinde yaptı, önleme ve kontrol çalışmalarının genel durumunu kontrol altına aldı, kesin ve isabetli kararlar verdi. Böylece Çin halkının salgınla mücadele güveni pekişirken, toplumun tüm güçleri birleştirildi ve mücadeleye yön verildi.” ifadeleri kullanıldı.