Business Insider haber sitesi 12 Mayıs’ta çıkan “ABD’deki yeni koronavirüs geçen yıl Aralık’ta başlamış olabilir, ancak Çin’i izlemekle meşgul olduğu için fark edemedi” başlığı taşıyan haberde, ABD yönetiminin erken aşamada sadece Çin’i izleyerek ölümcül bir hata yaptığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Business Insider haberi

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) 21 Ocak’ta ülkede ilk virüs vakasının görüldüğünü doğrulamıştı. CDC aynı gün, Asya’da Covid-19 salgınının daha endişeli görünmesine rağmen Amerikan vatandaşlarının karşı karşıya kaldığı risklerin çok düşük olduğuna işaret etmişti.

Makalede, “Yeni kanıtlar, virüsün geçen yılın Aralık ayında ve bu yılın Ocak ayında Fransa, New York ve Florida gibi yerlerde ortaya çıkmış olabileceğini gösteriyor” ifadesi kullanıldı.

Makaleye göre, ABD Başkanı Donald Trump 11 Mart’ta ancak Avrupa’dan gelen tüm uçuşları askıya aldıklarını ilan etti. O zaman, Avrupa’dan gelen turistler aylar önce virüsü ABD’ye getirmiş oldu.

Makalede, ABD’nin bu kadar uzun sürmesinden ülkede vakaları görmesinin sorununda üç kritik sebebinin bulunduğu bildirildi.

Birincisi, Avrupa’dan gelen ithal virüs olasılığının görmezden gelinmesi

Makale, ABD yönetimin Ocak sonunda sadece Çin’de bulunmuş olanların ülkeye girişini yasakladığını ancak Avrupa’dan vakaların girmesi ve ülkede zaten çok sayıda vakanın çıkma olasılığını görmezden geldiğini belirtti.

Harvard Üniversitesi epidemiyoloji profesörü Marc Lipsitch, “İnsanlar çeşitli yerlere giderse, daha fazla noktada salgın meydana geliyor ve salgının kontrolü çalışmalarında daha zor bir durumla karşı karşıya kalınıyor” ifadesini kullandı.

İkincisi, bulaşıcı hastalıkların sorumluluklarını başkalarına atma eğilimi

New York Tıp Fakültesi’nin icra başkanı Edward Halperin, “Toplumumuzda bulaşıcı hastalıkların sorumlulukları başkalarına atma eğilimi var” diye konuştu.

Makale, ABD hükümetinin erken aşamada sadece Çin’i izleyerek Çin’den gelen kişilerin testi yapıp takip ettiğini, ancak virüsün diğer yerlerde bulunmasını reddettiğini kaydetti.

Üçüncüsü erken aşamada test aralığı çok sıkı

CDC eski epidemiyologu Scott McNabb, “CDC erken aşamadaki test kapsamı için katı bir kural belirledi; Çin’e seyahat yapmış olanlar. Yaklaşık iki hafta gerideyiz, tespit edilen vakalar görülmeye devam ediyor, ancak hazır değiliz” ifadesini kullandı.

Mount Sinai Tıp Fakültesi (ISMMS) Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Profesörü Viviana Simon, ” Covid-19 esas olarak Avrupa üzerinden takip edilmemiş bir yolla New York kentine ulaştı. Virüs Ocak ayının sonlarında New York kentinde yayılmış olabilir” diye konuştu.

Makalede ayrıca, CDC’nin hastalık izleme sisteminin modası geçmiş olduğu ve yükseltilmesi gerektiği bildirildi. ABD federal hükümetinde bazı yetkililer, virüsün ülkede yayılmakta olduğu uyarısında bulunuyor.

Buna rağmen, federal hükümetteki en önemli karar verenlerin endişelenmediğini ifade eden makale, ABD’nin Mart ayına kadar yeterli testleri yapmasına kadar, virüsün uzun süre sessizce yayıldığına işaret etti.

CRI Türkçe