ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Uygur Türklerine baskı’ iddialarıyla onayladığı yeni yaptırım tasarısını yorumlayan gazeteci Çağlar Cilara, “Uygur Türkleri’ne Trump bile sahip çıkıyor Türkiye’den hiç ses yok” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Trump, yazılı açıklamayla Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki Müslüman azınlığa yönelik insan hakları ihlallerini kınayan ve bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını imzaladığını duyurdu.

Tasarı, Senato’da 15 Mayıs’ta, Temsilciler Meclisi’nde de 27 Mayıs’ta onaylanarak Trump’ın imzasına sunulmuştu. 

Onaylanan bu yasa tasarısı, kuşkusuz ki ABD’nin Çin’i çevreleme ve ‘en büyük rakibi’ olarak gördüğü bu ülkeyi istikrarsızlaştırma çabasının bir parçası.

‘Muhalif medya’ yine aynı

Ancak bu durum, ne yazık ki Türk medyasında kendisini ‘ilerici’ olarak tanımlayan bazı figürler tarafından da alkışlandı.

Cilara, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “ABD Başkanı Trump Çin’in Uygur Türkleri’ne baskı uyguladığını öne sürerek Çinli yetkililer hakkında yaptırım tasarısı hazırlattı. Uygur Türkleri’ne Trump bile sahip çıkıyor Türkiye’den hiç ses yok. Yalandan bağırıp çağırmak yerine icraat önemli. Trump kadar olamadık” ifadelerini kullandı.

Ancak, bırakalım ‘ABD kadar olamamayı’, ABD gibi olmamamız gereken bir dönemdeyken, “Biz de yapalım” diyerek ABD ile ‘gericilik yarıştırmayı’ talep etmek ne kadar akılcı?

Sayın Cilara, Türkiye’nin bölgedeki silahlı radikal İslam unsurlarını desteklemesini mi istiyor? Bu konuda ABD ile anlaşıp birlikte Çin’i hedef aldığında, bundan en çok Türkiye’nin zarar göreceğini bilmiyor mu? Radikal İslamcı terör Suriye’de burnumuzun dibinde ve aralarında çok sayıda Uygur savaşçı bulunuyor. Sayın Cilara, ‘özgürlük’ istenen kişilerin asıl bu teröristler olduğunun farkında değil mi?

Hayal Ünalp, Asia News TR