Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin Çinli muhabirlere uyguladığı siyasi baskıyı derhal durdurması gerektiğini, aksi halde Çin’in gerekli önlemleri alacağını vurguladı.

ABD’de çalışan bazı Çinli muhabirler geçen hafta vize uzatma başvurularının onaylandığını, vizelerinin geçerlilik süresinin de 4 Kasım’da bittiğini öğrendi. Bu nedenle Çinli muhabirler tekrar başvuru yapmak zorunda kaldı. Aralarından bazıları, vize başvurusuna şimdiye kadar herhangi bir yanıt alamadı. ABD tarafı, Çinli muhabirlerin vize onayı almadan çalışamayacaklarını duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında gelişmeyi değerlendirdi.

Sözcü Wang, “Çin tarafı, Çinli muhabirlerin yasal çıkarlarını korumak için gerekli tüm tedbirleri alacaktır. Biz, ABD tarafını hayal dünyasından çıkıp Çinli muhabirlere siyasi baskı uygulamayı derhal durdurmaya çağırıyoruz. Aksi halde Çin tarafı da gerekli önlemleri alacaktır” ifadelerini kullandı.

Sözcü Wang Wenbin, Çin’in diplomatik kanallar üzerinden gelişme hakkındaki endişeleri ve taleplerini ABD tarafına ilettiğini de sözlerine ekledi.

CRI Türkçe