Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD İran’a yönelik yaptırımları geri getirmeye hakkı olmadığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 15 üyesinden 13’ü, 21 Ağustos gününde ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları hızla yeniden başlatmasına karşı çıktıklarını ifade eden bir mektup göndermişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise ABD’nin müteffikleri İran’a yaptırım mekanizmasına destek sağlamadığı için hayal kırıklığına uğradığını ifade etmişti. Pompeo, ayrıca İran’a yaptırımları tekrar devreye sokmak için çaba göstermeye devam edeceklerini ve dünyanın Washington’un yanında olacağını söylemişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün düzenlenen basın toplantısında, Washington’u uluslararası toplumun çağrısına kulak vererek, İran nükleer sorununa dair kapsamlı anlaşmayı ve BMGK’nin ilgili kararını hayata geçirmeye çağırdı.

Sözcü Zhao konuyla ilgili şunları söyledi:

“BMGK’ye üye 13 ülkenin ABD’ye karşı çıkması, uluslararası toplumun fikir birliğini yansıtmaktadır. Bu da ABD’nin tek taraflılık ve hegemonya girişimlerinde başarılı olmayacağını gösteriyor. Bazı ABD’li siyasetçilere şunu söylemek istiyorum, haklı olanların destekçileri her zaman çoktur. İran nükleer sorunu yaptırım ya da askeri tehdit ile değil, ancak eşit diyalog yoluyla çözüme kavuşturulabilir.”