Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kendisine ‘insan hakları eğitmeni’ demeye hakkı olmadığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yakın zamanda açtığı Çin’de insan hakları konulu internet sayfasında Çin’i Xinjiang, Tibet ve Hong Kong’da dini özgürlük vb. hususlarda insan haklarına saygı göstermemekle suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün yaptığı konuyla ilgili açıklamada, Washington’ın kendisine “insan hakları eğitmeni” demeye hakkı olmadığını belirterek, ABD’ye siyasi virüs üretmeme ve yaymama çağrısında bulunduklarını aktardı.

Wang Wenbin, Çin hükümetinin, çalışmalarının merkezine halkı alarak 1,4 milyar Çin vatandaşını refaha kavuşturduğunu belirtti.

Çinlilerin ortalama yaşam süresinin 35’ten 77’ye yükseldiğine ve 700 milyondan fazla kişi yoksulluktan kurtarıldığına işaret eden Wang, dünyanın en büyük eğitim, sosyal sigorta ve sağlık sistemlerinin Çin’de kurulduğunun altını çizdi.

Sözcü, gerçeklere ve kendi insan hakları sorunlarına göz yuman Washington’un Çin’i insan hakları konusunda kasıtlı olarak karalamasına kararlılıkla karşı çıktıklarını vurguladı.

ABD’in ırk ayrımcılığı, polis şiddeti ve mahkum istismarı gibi skandallarla gündemden düşmediğini hatırlatan Sözcü Wang, ayrıca diğer ülkelere istediği zaman yaptırım uygulayarak savaş başlatan Washington’un, binlerce sivilin hayatını kaybetmesine ve milyonlarca kişinin evinden olmasına yol açtığını söyledi.

CRI Türkçe