Belarus’ta yaklaşık iki hafta süren kaos Cumhurbaşkanı Alexander Lukasjenko için beklenmedik bir durumdu. Ülkede seçimleri kısa süre içinde çözülemeyen bir çıkmaza dönüştü. Ortaya çıkan tablo insanlara 2014’teki Ukrayna krizini anımsatıyor. Belarus ve Ukrayna aynı kaderi mi paylaşacak ya da başka bir ifadeyle Belarus, ikinci bir Ukrayna’ya mı dönüşecek? Bunların yanıtı “hayır” olabilir.

Birincisi, Belarus’un ikinci bir Ukrayna olması zor. Beyaz Rusya, Batı ile Rusya arasında bir tampon olmasına rağmen, Ukrayna’dan farklı olarak Beyaz Rusya’da dil ve kültürel kimlik açısından bir ayrım yok. Aynı zamanda, Beyaz Rusya içinde güçlü bir Rus karşıtı duygu da mevcut değil ve çoğu insan Rusya ile yakın ilişkilerin sürdürülmesini destekliyor. Bununla birlikte Rusya, Belarus’un en büyük mal ihracatçısı ve ithalatçısı ve ikinci en büyük yatırım kaynağı. Rusya ile yakın ilişkileri sürdürmek, ülke için ekonomik kalkınmayı teşvik etmek ve ulusal çıkarları ve güvenliği korumak için kaçınılmaz bir seçenektir.

DEVLET AYGITINDA BÖLÜNME GÖZÜKMÜYOR

İkincisi, Belarus’ta eylemler ve grevler durumu belirsizleştirebilir. Buna karşın Belarus’un siyasi yapısı olduğu gibi devam ediyor. Lukaşenko, devletin güçlü departmanlarından etkin ve bürokrasi normal işleyişine devam ediyor. Sonuç olarak Lukeşonko iktidarında herhangi bir parçalanma belirtisi görünmüyor. Buna karşın Sviatlana Tsikhanouskaya’nın liderliğini yaptığı muhalefet grupları ise olgunluktan uzak.

Muhalefetin tesis ettiği komisyon gücün transferini, hükümetle müzakereleri, Lukaşenko’nun istifasını ve ulusal reformları talep ediyor. Herhangi bir siyasi deneyime sahip olmayan muhalefet talepleri doğrultusunda herhangi bir plandan yoksun.

RUSYA DESTEĞİNİ ESİRGEMEZ

Üçüncüsü, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa arasındaki ilişkiler pek değişmedi. Ülkeler iç işleriyle meşguller ve Belarus meselesine ilgi duymuyorlar. Belarus’un müttefiki olan Rusya, seçim sonuçlarını en başından beri tanıdı ve muhtemelen Lukaşenko iktidarına desteğini esirgemeyecektir. Batılı ülkeler seçim sonuçlarını “hileli” olarak niteleyip tanımadıklarını ilan etseler de Minsk yönetimine karşı herhangi bir yaptırım uygulanmış değil.

Genel olarak, Belarus’ta seçkinler ile sıradan insanlar arasındaki ihtilaflar keskin ve hızlı bir çözüm ufukta görünmüyor. Buna karşın Belarus’ta insanlar, Ukrayna’nın Rusya ile Batı arasında nasıl bir savaş alanına dönüştüğünü gördü ve jeopolitik rekabetin insanların hayatlarını nasıl etkilediğini biliyorlar. Belarus bir bütün olarak durumun kontrolden çıkmasını önleyebilir ve böylece bir sonraki Ukrayna olmaktan kurtulabilirler.

Kaynak: Global Times

Çeviri: CRI Türkçe