Covid-19 salgınıyla mücadele konulu Çin-Afrika Olağanüstü Zirvesi bugün gerçekleştirildi. Video konferans yoluyla düzenlenen zirveye Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping başkanlık etti ve zirvede bir konuşma yaptı.

Zirve, Çin ile Afrika Birliği dönem başkanlığını yürüten Güney Afrika Cumhuriyeti ve Çin-Afrika İş Birliği Forumu’nun eşbaşkanı Senegal’in ortak çağrısı üzerine gerçekleştirildi.

Afrika ülkelerinin liderlerinin yanı sıra, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da özel konuklar olarak zirveye katıldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Covid-19 salgınıyla mücadele konulu “Çin-Afrika Olağanüstü Zirvesi”nde yaptığı konuşma:

DAYANIŞMA VE İŞ BİRLİĞİ İLE COVID-19’U YENMEK

“Covid-19’a karşı küresel mücadele içinde olduğumuz bu kritik anda Çin-Afrika Olağanüstü Zirvesi’nde bir araya geldik. Hep birlikte Covid-19’a verdiğimiz ortak yanıtı tartışmak ve Çin ile Afrika arasındaki kardeşliği yenilemek için video bağlantısı aracılığıyla görüşmemizi gerçekleştiriyoruz.

Zirveyi başlatırken Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ile Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’a katılımları için teşekkür ediyor ve tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, bugün bizimle olamayan diğer Afrikalı liderlere de saygılarımı iletmek istiyorum.

Covid-19’un aniden ortaya çıkması yüz binlerce kıymetli hayatın kaybına neden oldu ve dünyadaki tüm ülkeleri ağır şekilde etkiledi. Covid-19 sebebiyle trajik şekilde vefat edenleri bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak anmak ve ailelerine başsağlığı dileklerimizi ifade etmemizi öneriyorum.

Covid-19 karşısında, Çin ile Afrika ciddi bir meydan okuma testine tabi tutuldu. Çin halkı güçlü bir mücadele başlattı. Halk, Çin’deki durumu kontrol altına almak için büyük bir fedakârlık yaptı. Virüsün yeniden ortaya çıkma riskine dikkat ediyoruz. Aynı ruhla, Afrika’daki hükümetler vile halklar birleşik bir cephe oluşturdular ve Afrika Birliği’nin etkin koordinasyonu altında virüsün yayılmasını etkili bir şekilde yavaşlatmak için güçlü önlemler aldılar. Bunlar gerçekten de zor kazanılan sonuçlardır.

Covid-19 karşısında Çin ve Afrika karşılıklı destek sunup omuz omuza savaştı. Çin, Afrika’nın bize koronavirüs ile olan savaşımızın zirvesinde verdiği paha biçilmez desteği her zaman hatırlayacaktır. Buna karşılık, Afrika virüsle karşılaştığında yardıma koşan ilk ülke Çin oldu ve o günden beri Çin Afrika halkı ile yan yana durmaya devam ediyor.

Covid-19 karşısında Çin ile Afrika dayanışmayı artırdı, dostluğu ve karşılıklı güveni güçlendirdi. Çin’in Afrika ile uzun zamandır süren dostluğuna olan bağlılığını tekrar teyit etmek isterim. Uluslararası manzara nasıl gelişirse gelişsin, Çin Afrika ile daha fazla dayanışma ve iş birliği yapma kararlılığında asla tereddüt etmeyecektir.

Covid-19 hâlâ dünyanın pek çok bölgesini etkiliyor. Çin ile Afrika ekonomiyi stabilize ederken ve insanların geçim kaynaklarını korurken virüsle mücadele konusunda zorlu bir görevle karşı karşıyalar. Her zaman insanlarımızı ve hayatlarını merkeze koymalıyız. Gerekli kaynakları seferber etmeli, iş birliğine bağlı kalmalı, insanların yaşamlarını ve sağlığını korumak için ne gerekiyorsa yapmalıyız.

“DÜNYADA EŞİTLİK VE ADALET İÇİN KARARLIYIZ”

Öncelikle birlikte Covid-19 ile savaşmaya kararlıyız. Çin, Dünya Sağlık Asamblesi’nin (DSA) açılışında ilan ettiğim önlemleri takip etmekte zaman kaybetmeyecek ve Afrika ülkelerine malzeme tedarik edip, uzman ekipler göndererek Afrika’nın tıbbi malzeme tedarikini kolaylaştıracaktır. Çin, bu yıl Afrika CDC (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) karargâhının inşasını planlayacak ve Çin-Afrika İş Birliği Forumu (FOCAC) Beijing Zirvesi’nde kabul edilen sağlık hizmeti inisiyatifini tam olarak yerine getirmek için Afrika ile birlikte çalışacak. Yine Çin, Çin-Afrika Dostluk Hastanelerinin inşasını ve eşleştirilmiş Çin ile Afrika hastaneleri arasındaki iş birliğini hızlandıracak. Birlikte, herkes için Çin-Afrika sağlık topluluğu oluşturacağız. Çin’de Covid-19 aşısının geliştirilmesi tamamlandığında Afrika ülkelerinin ilk yararlanan ülkeler arasında olacağına söz veriyoruz.

İkincisi, Çin-Afrika iş birliğini geliştirme konusunda kararlı olmalıyız. Covid-19’un etkisini hafifletmek için, Kuşak ve Yol iş birliğini güçlendirmek ve FOCAC Beijing Zirvesi’nin takibini hızlandırmak önemli. Halk sağlığı, ekonomik olarak yeniden açılma ve insanların geçim kaynakları konularında iş birliğine daha fazla öncelik verilmeli.

FOCAC çerçevesinde Çin, ilgili Afrika ülkelerinin borcunu 2020 yılı sonuna kadar oluşacak faizsiz devlet kredileri şeklinde iptal edecektir. Koronavirüs tarafından en çok etkilenen ve ağır mali durumdaki Afrika ülkeleri için Çin, mevcut zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak adına borçların askıya alınma süresini uzatmak gibi yollarla onlara daha fazla destek vererek küresel toplumla birlikte hareket edecek. Çin finans kurumlarını, G20’nin Borç Hizmeti Askıya Alma Girişimi’ne (DSSI) yanıt vermeye ve ülke garantileri ile ticari krediler için düzenlemeler yapmak üzere piyasa ilkelerine göre Afrika ülkeleriyle dostane görüşmeler yapmaya teşvik ediyoruz. Çin, DSSI’yi uygulamak için G20’nin diğer üyeleriyle birlikte çalışacak ve bu temelde G20’yi, Afrika’dakiler de dâhil olmak üzere ilgili ülkeler için borç hizmetinin askıya alınmasını daha da genişletmeye teşvik edecek.

Afrika’nın sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmasına yardımcı olmak uzun vadede önemlidir. Çin Afrika’yı Afrika Kıta Serbest Ticaret Bölgesi’ni geliştirme, sanayi ve tedarik zincirlerini güçlendirme çabalarında destekliyor. Çin, Afrika’nın gelişimini ve canlanmasını artırmak için dijital ekonomi, akıllı şehir, temiz enerji ve 5G gibi yeni iş biçimleriyle Afrika ile daha geniş bir iş birliği keşfedecek.

Üçüncüsü, çok taraflılığı desteklemeye bağlı kalmalıyız. Covid-19 karşısında dayanışma ve iş birliği en güçlü silahımız. Covid-19’un siyasallaştırılması ve damgalanmasına, ırk ayrımcılığına ve ideolojik ön yargıya karşıyız. Dünyada eşitlik ve adalet için kararlıyız.

Dördüncüsü, Çin-Afrika dostluğunu ileriye götüreceğiz. Dünya daha önce görülmeyen derin değişimler geçiriyor. Karşılaştığımız yeni fırsatlar ve zorluklar göz önüne alındığında, Çin ile Afrika arasında her zamankinden daha yakın iş birliğine ihtiyaç var. Dostluğumuzu ve karşılıklı güvenimizi pekiştirmek, ilgili konularda birbirimizi desteklemek ve Çin ile Afrika’nın temel çıkarlarını ilerletmek için hepinizle yakın temas halinde olacağım. Bu şekilde Çin-Afrika kapsamlı stratejik ve işbirlikçi ortaklığını daha da ileriye taşıyabileceğiz.

FOCAC Beijing Zirvesi’nde, ortak bir geleceği olan daha güçlü bir Çin-Afrika topluluğu oluşturmak adına birlikte çalışmayı kabul ettik. Bugün gerçekleştirdiğimiz Covid-19 salgınıyla mücadele konulu ‘Çin-Afrika Olağanüstü Zirvesi’, Beijing Zirvesi’nde verdiğimiz taahhüdü yerine getirmek ve Covid-19’a karşı uluslararası iş birliğinde yer almak için somut adımımız. İnsanlığın virüsü önünde sonunda yeneceğine ve Çin ile Afrika halkının daha iyi günleri kucaklamaya hazır olduğuna inanıyorum.

Teşekkür ederim.”