Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 25 Ağustos-1 Eylül günleri arasında İtalya, Hollanda, Norveç, Fransa ve Almanya olmak üzere 5 Avrupa ülkesine ziyarette bulunacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında, Wang’ın ziyaretiyle ilgili bilgi verdi.

Çin Dışişleri Bakanı’nın Covid-19 salgını kontrol altına alındıktan sonra ilk yurt dışı gezisine çıkacağını belirten Sözcü, Çin’in Wang Yi’nin ziyareti sayesinde AB ile arasındaki siyasi ve ekonomik süreci ilerletmeyi, dünyada barış ile istikrara katkı yapmayı ümit ettiğini söyledi.

Zhao açıklamasında, “Wang’ın ziyaretinin 3 hedefi var. Birincisi, Çin ve Avrupa ülkelerinin liderlerinin daha önce ulaştığı fikir birliklerinin yerine getirilmesi. İkincisi, Covid-19 salgınıyla mücadele ve küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin korunması hususlarında işbirliğinin yoğunlaştırılması. Üçüncüsü, çok taraflılığın korunması ve küresel yönetişimin geliştirilmesi için ortak çaba harcanmasıdır.” ifadelerini kullandı.