Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Türkiye’den Çin’e ihraç ürünler taşıyan ilk yük trenini dört gözle beklediklerini belirtti.

Günlük olağan basın toplantısında söz konusu sefer hakkında bilgi veren Hua Chunying, 4 Aralık’ta İstanbul’dan hareket eden yük treninin 42 konteyner taşıdığını aktardı. Hua, trenin yaklaşık 12 günlük ve 8 bin 693 kilometrelik yolculuğun ardından Çin’in Xi’an kentine ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana Çin ile Avrupa arasındaki yük tren seferlerinin sayısı arttı. Bu tren seferleri, Çin ile güzergâh üzerindeki ülkeler arasında salgınla mücadele iş birliğinin sürdürülmesine ve uluslararası tedarik zincirinin istikrarının korunmasına büyük katkı yaptı. Çin’e ihraç ürünler taşıyan yük trenlerinin faaliyetleri, güzergâh üzerindeki ülkelerde ekonominin toparlanmasına, Çin ile bu ülkeler arasındaki ulaşım, ticaret ve kültür bağlarının güçlendirilmesine ve bu ülkelerin halklarına daha iyi hizmet sağlanmasına güç katacak.

Yeni kalkınma modeliyle Çin’in pazar potansiyeli tamamen geliştirilecek ve böylece diğer ülkelere de daha fazla fırsat yaratılacak. Çin’de kişi başına düşen Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 10 bin doları aştı. Çin’de ayrıca 400 milyondan fazla orta gelirli nüfus mevcut. Birçok uluslararası kuruluş, Çin’in perakende pazarı ölçeğinin bu yıl 6 trilyon dolara ulaşacağını öngörüyor. Çin ekonomisinin büyümesi ve Çin halkının güzel hayat arayışı, diğer ülkelere de daha geniş piyasa fırsatları yaratacak ve küresel ekonominin istikrarlı büyümesine güç katacak. Diğer ülkelerin de Çin’in sağladığı fırsatları değerlendirip, Çin’le karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı iş birliğini güçlendirmesini bekliyoruz.”