Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “Çin’e özgü sosyalizm yolu iyi olsun ya da olmasın, bunu tayin edecek olan Çin halkıdır. ABD’li siyasetçilerin bu konuda değerlendirme yapma yetkisi yok” açıklamasında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, 28 Ağustos’ta ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nde yaptığı açıklamada, Çin’in siyasi sistemi, Taiwan ve Hong Kong’la ilgili sorunları ele aldı ve Güney Çin Denizi anlaşmazlığında Çin’i suçladı.

Robert O’Brien ayrıca Çin ve Rusya’dan gelen “meydan okumalar” karşısında ABD’nin ittifak sistemini sağlamlaştırması önerisinde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, bugünkü olağan basın toplantısında, “Belli bir zamandan beri ABD’li siyasetciler sıfır toplamlı Soğuk Savaş zihniyeti ve kendi politik çıkarları doğrultusunda gerçekleri görmezden gelerek kötü niyetle Çin’in siyasi sistemine saldırmaktalar. Ayrıca Çin’i karalayarak diğer ülkelerin Çin’le ilişkilerini kışkırtmaktalar. Çin buna kararlılıkla karşı çıkıyor.” dedi.

Zhao Lijian şunları aktardı:

“Çin’e özgü sosyalizm yolu iyi olsun ya da olmasın, bunu tayin edecek olan Çin halkıdır. ABD’li siyasetçilerin bu konuda değerlendirme yapma yetkisi yok. 130’dan fazla ülke ve bölgenin en büyük ticaret ortağı olan Çin’in gelişimi dünya için bir fırsat mı yoksa bir tehdit midir? Çeşitli ülkelerin Çin’le iletişim ve iş birliğini aktif bir şekilde geliştirmesine bakıldığında, bu sorunun cevabı açıktır. Aksine, ABD’nin istediği gibi uluslararası sözleşmelerden geri çekilmesi uluslararası adalet ve küresel barış, istikrar ve kalkınmaya ciddi şekilde zarar vermektedir. ABD’li siyasetçilerin Çin’le ilgili yalanları yaymalarını, Çin tehdidi teorisini ortaya atmalarını ve diğer ülkeleri Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Çin karşıtı bir cepheye çekme girişimlerini, uluslararası toplum asla kabul etmeyecektir.”

CRI Türkçe