Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in dış güçlerin Hong Kong işlerine müdahalesini engelleme kararlılığının sarsılmaz olduğunu yineledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün yaptığı açıklamada, Hong Kong sorununun tamamen Çin’in iç işleri olduğunu belirtti. Lavrov, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Çin Ulusal Halk Meclisi’nin yıllık toplantısında Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde ulusal güvenliğin korunmasına ilişkin hukuki sistem ve icra mekanizması oluşturulmasıyla ilgili karar taslağının gündeme alınması nedeniyle Çin’e yaptırım uygulayacağıyla ilgili açıklamasının, ABD’nin kibrini yansıttığını ve bu tutumun ABD’nin diğer sorunlarda Çin’le etkili bir diyalog yapmasına zarar vereceğini kaydetti.

Sözcü Zhao Lijian konuya ilişkin açıklamasında, Çin’in Lavrov’un söz konusu tutumuna tamamen katıldığını ve bu durumun Çin-Rusya ilişkilerinin yüksek seviyesini yansıttığını belirtti.

Hong Kong’un Çin’e bağlı bir özel idari bölge olduğunu yineleyen Zhao, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde ulusal güvenliğin korunmasına ilişkin hukuki sistem ve icra mekanizması oluşturulmasının Çin’in iç işleri olduğunu ve herhangi bir dış gücün Hong Kong sorununa müdahale etme hakkı bulunmadığını dile getirdi.

“Çin hükümetinin ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını koruma, ‘Bir Ülke, İki Sistem’ ilkesini savunma ve dış güçlerin Hong Kong işlerine müdahalesini engelleme konularındaki kararlılığı sarsılmaz.” diye konuşan Zhao, herhangi birinin Çin’in çıkarlarına zarar vermekte ısrar etmesi halinde Çin’in karşılık vermek için kesinlikle gereken tüm önlemleri alacağını vurguladı.

China Radio International