Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde insan haklarını ihlal ettiğine dair suçlamalarının yüzyılın en büyük yalanı olduğu kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “insan hakları ihlali” gerekçesiyle Huawei gibi Çinli teknoloji şirketlerinin personelinin bazılarına vize kısıtlaması getireceklerini bildirmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying konuyla ilgili açıklamasında, ABD’nin her gün başka ülkelerdeki insan hakları ihlâllerinden yakınırken dünyanın en büyük insan hakları ihlâllerini kendisinin yaptığını söyledi.

Washington’un, Çin’in Xinjiang’da insan hakları ihlâli yaptığı şeklindeki ithamının yüzyılın en büyük yalanı olduğunu dile getiren Hua, ABD’li yetkililerin Xinjiang’la ilgili yalanlarından utanması gerektiğinin altını çizdi.

Sözcü, “Çin’de insan hakları durumunu birkaç ABD’li siyasetçi değil, ancak Çinliler bilir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) liderliğinde Çin halkı, ülkelerinin durumuna uygun bir kalkınma yolunda ilerlemiş ve büyük başarılar kaydetmiştir. Son 40 yılda Çin’de kişi başına düşen gelir 25 kat artmış, 850 milyon kişi yoksulluktan kurtarılmıştır. Çin, yoksullukla küresel mücadeleye de yüzde 70’in üzerinde katkı sağlamıştır. Fakat ABD’ye bakınız; Irak, Libya ve Afganistan’da savaş başlatmış, bu savaşlarda 800 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine, sayısız kişinin de yurtsuz kalmasına neden olmuştur. Ayrıca, ABD’de Afrika kökenli Amerikalılar gibi azınlıkların insan hakları durumu da endişe vericidir.” ifadelerini kullandı.