Çin toplumu son yıllardaki en istikrarlı dönemini yaşıyor. Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) uzun vadeli iktidar partisi olarak prestiji pekişti.

Dış dünya ama özellikle Washington yönetimi aşağıdaki nedenleri göz önünde bulundurarak Çin’in siyasi durumunu yanlış değerlendirmemelidir:

Salgınla mücadele güven tazeledi

Birincisi, Çin yeni tip koronavirüs salgınını sık biçimde kontrol altına aldı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Hindistan gibi çok sayıda ülke halen salgının kurbanı durumdayken Çin toplumu ise tam bir ivme ile normal günlerine geri dönüyor. Kazanılan bu büyük başları insanların Çin’e dair anlayışını berrak hale getirdi. İnsanlar artık kendi sistemlerinin her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğine inanıyor ve görünüşte imkânsız olan görevler ancak ÇKP’nin liderliği altında başarılabilir.

Çin dünyadaki salgınla çevrelenmiş durumda olmasına rağmen yeni dalgaları göğüsleyecek bir başka ifade ile yeni vakaları sıfırlayabilecek ve yurt dışından gelen ithal vakaları kontrol altına alabilecek kapasiteye sahip. Çin bu zamana kadar edindiği deneyim sayesinde salgınla mücadeledeki görevlerini başarıyla yerine getirdi.

ABD’nin imajı yerlere serildi

İkincisi, Çin halkının gözünde ABD’nin imajı parçalıyor. Çin halkı şimdi bir zamanlar göçmenlik ve eğitim ya da servet kazanmak için cennet olarak gördükleri Amerika’nın haline bakıyor. Eskiden Hong Kong Özel İdari Bölgesi ya da Taiwan Adası bile ana kara için refahın sembolüydü. Şimdi ise Çin şehirleri hızla gelişip yaşam standartları yükseldikçe kitlelerin zihinleri yeniden şekilleniyor.

ABD’nin Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşı halkın Washington yönetimini daha net olarak anlamasını sağladı. Çin halkı artık ABD elitlerinin nasıl mantıksız ve dar bir düşünce dünyasının esiri olduğunu tartışıyor. Salgının patlak vermesiyle birlikte Beyaz Saray’ın bilime meydan okuması da sıradan Çinlileri şok etti. Oysa şimdi eskiden çok hayran olunan ABD’nin maskesi düştü.

Sermayeye değil halka hizmet

Üçüncüsü, Çin hükümeti ipleri sermayenin tuttuğu Amerika’nın aksine kendi halkına hizmet ediyor. Çin hâlâ birçok zorlukla karşı karşıya ve ekonomisi salgından etkilendi. Buna karşın zor zamanlar karşısında öncelikli olan sermaye ve çıkarlardan ziyade inşaların yaşamları ve sağlıdır.

Amerika’da insanlar acılarını sosyal medya üzerinden paylaştığında yönetimin hızlı bir şekilde harekete geçmesi gerekirdi. ABD başkanı ve ekibi ise tüm bu acılara sırtını dönüyor. Son derece gelişmiş bir ana akım medya sisteminin bulunduğu Amerika’da bu konular hiç konuşulmuyor. Amerika’da 180 binden fazla insan öldü ve 6 milyonu aşkın kişi enfekte oldu. ABD hükümetine verilen destek ise etkilenmeden kalıyor. ABD değer sistemi daha ne kadar sapkın olabilirdi.

Öte yandan Çin’in de bürokrasi ve formalite gibi kendi sorunları var. İnsanlar da elbette bunun farkında olarak seslerini yükseltiyorlar. Bu kronik sorunları ortadan kaldırmak uzun vadeli bir eylem gerektiriyor. Tüm bunlara rağmen Çin politik olarak diğer ülkelere kıyasla daha birleşmiş durumda.

Çin ileri doğru yürüyerek sorunlarını çözecektir. ÇKP ve halkı arasında kama sokmaya çalışanlar Himalayalar’ı Amerika’ya taşıma rüyası görüyorlar.

Kaynak: Global Times

Çeviri: CRI Türkçe