Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yılı vesilesiyle yapılan analizlerin neredeyse büyük çoğunluğu ülkenin elde ettiği ekonomik başarılara odaklandı. Bu analizler rakamsal verileri haklı olarak “mucize” olarak nitelendiriyor. Zira Çin, gelinen noktada yıllık ortalama 9,4 büyüme ile dünya ekonomisinin motoru haline geldi. Büyüme oranlarının yüzde 6 bandına oturduğu son yıllarda dahi Çin yüzde 35’lik payı ile hala büyüme kategorisinde dünyanın en büyük gücü konumunda.

“ÇARPICI” VE “İMRENDİRİCİ”

Uzmanlara göre; Çin en yavaş temposunda bile küresel büyüme pastasına Amerika’dan 3 kat daha fazla katkı sunuyor. Beijing yönetiminin ekonomik alanda kazandığı başarıların halka yansıması da bizzat Dünya Bankası’na göre “imrendirici” ve “çarpıcı.” 1978’den bu yana 800 milyon insanı yoksulluktan kurtaran Çin’in başarısı Dünya Bankası’nın raporunda şu ifadelerle özetleniyor:

“Çin’in son 25 yılda yoksulluğun azaltılmasındaki başarısı imrendirici. 1,3 milyar nüfusuyla bu kalabalık ulusun bu kadar kısa sürede başardığı şeyden etkilenmemek mümkün değildir. Çok çeşitli göstergeler açısından, ilerleme ve başarı çok çarpıcıdır. Gelir ve tüketim artışıyla yoksulluk çok önemli boyutta azalmıştır. İlerleme ayrıca insani gelişme endeksi açısından da geçerlidir. ‘Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin çoğuna ya çoktan ulaşılmıştır ya da ulaşması yakındır. Resmi bir kentsel yoksulluk sınırı olmasa da yapılan hesaplamalarda kentsel alanlardaki yoksulluk seviyesinin ihmal edilebilir olduğunu bulmuştur. Dolayısıyla bu tahminler, Çin nüfusunun sadece yüzde 1’inin şu anda aşırı yoksulluk içinde olduğuna işaret etmektedir.”

PARTİ VARSA İRADE VAR

Çin’i konuşurken yukarıda değinilen rakamların çok daha geniş halini Batı basınında bulmak mümkün olsa da bu analizlerden çok azı “mucizenin” aktörünü masaya yatırma cesareti gösterebiliyor. Oysa, söz konusu Çin’in kazanımları olduğunda, Çin Komünist Partisi’ni (ÇKP) işaret etmek gelinen noktayı bütünlüklü bir şekilde anlamak açısından tercih değil gerekliktir. Bu bağlamda 99. kuruluş yılını Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) yoksullukla mücadelede liderliğine, seferber ettiği kadrolarına ve merkezi kamucu plana dikkat çekmek hayati önemde.

MERKEZİNDE XI JINPING LİDERLİĞİ VAR

Çin Cumhurbaşkanı ve ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jijnping, yeni tip koronavirüs salgını ve yarattığı ekonomik tahribata rağmen ülkenin 2020’de yoksulluğu sıfırlama planını hatırlatırcasına bir dizi ziyaret düzenlendi. Xi, ilk durağı olan memleketi Shaanxi’de hemşehrilerine şöyle seslendi:

“Bu yıl yoksulluktan kurtulma hedeflerinin gerçekleştirileceğine inanıyoruz. Bu başarının korunup korunmayacağı ve bunu güvence altına alan uzun vadeli mekanizmanın tesis edilip edilmeyeceği, bugün hayata geçirdiğimiz önlemlerin istikrarlı ve kesintisiz olup olmamasına bağlıdır. Gerçekçi ilkelerle hareket eden ÇKP, halkın gerçek anlamda faydalar görmesini sağlamayı hedefler.”

KADROLAR SEFERBER OLDU

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, denetlemede bulunduğu diğer bölgelerde de benzer değerlendirmelerde bulunurken ülkenin en önemli etkinliği olan İki Toplantı’da da 2020’de yoksulluğun kökünün kazınması iradesi tekrarlandı. Bu iradeyi hayata geçirecek ÇKP kadrolarının ve halkın seferberliği ise her geçen gün yoğunlaşmaya devam ediyor.

Çin’de bugün itibarıyla köy merkezli destek sağlayıcı olarak 3 milyondan fazla görevli hizmet verirken 206 bin ÇKP Köy Komitesi Birinci Sekreteri, 700 bin Köy Müdürü ve 2 milyona yakın yoksulluğun azaltılması yetkilisi sahada aktif olarak bulunmakta.

DİSİPLİN VE PLAN

Son olarak “ÇKP mucizesi” olarak adlandırmanın uygun olacağı yoksullukla mücadelede Parti’nin dört aşamalı planını Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in makalesine buluyoruz. Xi Jinping, ÇKP’nin merkezi yayın organı QiuShi dergisine yazdığı makalede ilk olarak iki yıllık mücadele hedeflerini yılda bir kez güncellediklerini, ikincil olarak yoksul kişilerin yiyecek ve giyinme ihtiyacına karşıladıklarını, ardından konut inşasına hız verdiklerini ve nihayetinde Parti’nin kırsal birimlerini güçlendirdiklerinin altını çizmişti.

Kaynak: CRI Türk Türkiye Dış Haberler Servisi