Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ofisinde ailesinin resimleri bulunuyor. Resimlerden birinde, Xi’nin annesinin elinden tutarak yürüdüğü görülüyor. Xi’nin annesinin öğütlerine her zaman büyük önem verdiği biliniyor.

Xi, beş-altı yaşlarındayken annesi ona Song Hanedanı’nın yurtsever generali Yue Fei’nin hikayesini anlattı. Xi bu hikayeyle, ülkesine sadakati ve kendini ülkesine adamayı ideal olarak belirledi.

Xi bir defasında, “Ebeveynlerin, çocuklarına güzel ahlakı öğreterek, çocukların iyi kalpli olmasına, sağlıklı büyümesine ve büyüdükten sonra ülkesine ve halkına faydalı biri olmasına yardımcı olması gerekiyor” diye konuşmuştu.

Xi ailesinin ilkeleri: Çocuklara disiplinli eğitim, çalışkanlık ve tasarruf

CRI Türkçe’de yer alan habere göre, annesi Qi Xin, çocuklarına disiplinli bir eğitim vermiş. Aynı zamanda kendisi de ailesine iyi bir örnek olmuş. Çalışma hayatında işlerini daima en iyi şekilde yapmaya çalışan Qi Xin, çocuklarına da zaman ayırıp onları iyi bir şekilde eğitmiş. Qi Xin, daima mütevazı bir hayat yaşamış.

Qi Xin ve ailesi (1959)

Xi de annesinin etkisiyle günlük hayatında ve yaşamında hep tasarruflu ve çalışkan olmak için çabalamış.

Xi, ailesine büyük önem veriyor. Fakat yoğun çalışma temposu nedeniyle bayramlarda bile ailesiyle buluşma imkanı çok az.

Qi Xin, 2001 yılında, o dönem Fujian Eyaleti Başkanı olan Xi Jinping ile yaptığı bir telefon görüşmesinde kendisine “İşini iyi bir şekilde yapman, annene ve babana karşı saygı ile sevgi; ailene ve kendine karşı da sorumluluk anlamına geliyor” diye konuştu.

Xi, halka hizmet ilkesiyle yola çıkarak, bütün ailelerin daha iyi bir yaşama kavuşmasını kendi çalışma hedefi olarak belirledi.

“Özetle benim iktidar felsefem, halka hizmet etmek ve sorumluluk üstlenmek” diye konuşan Xi, “halkı kendi ebeveynlerini sever gibi sevme” düşüncesiyle halk için çalışma gayesine sahip.

Dürüstlük ve disiplinli olmak da annesinin Xi’ye öğrettiği erdemler.

Annesinin “Dürüstlüğün bir nimet ve açgözlülüğün bir illet olduğu unutulmamalı. Doğru bir güç, statü ve çıkar görüşü oluşturulmalı” şeklindeki ifadesi, Xi’ye her zaman yol gösteriyor.

1975’te Xi Zhongxun ve Qi Xin’in çocuklarıyla Luoyang’da çektiği bir fotoğraf

Zor sıkıntılar karşısında bile, Qixin ve çocukları depresyona girme yerine zorulukların üstesinden gelmekten vazgeçmiyor. Qi Xin’in etkisi altında tüm aile olumlu tutumla yaşamda karşılan zorlukları aşmaya çalışıyor.

Yıllardan beri Xi’nin görevi ve üvanı nasıl değişirse değişsin Xi, annesinin öğretileri her zaman aklında tutuyor ve yerine getiriyor.