Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, halkın sağlığını etkin şekilde korumak için güçlü bir kamu sağlığı sistemi inşa edeceklerini açıkladı. Xi’nin bu açıklaması, ÇKP’nin halkın can güvenliğini her şeyin önüne koyan ve halkı merkez alan iktidar ilkelerini bir kez daha yansıttı.    

Xi Jinping, bugün Beijing’de kamu sağlığı sisteminin güçlendirilmesi konulu semineri yöneterek önemli bir konuşma yaptı. Seminerde, yeni koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelenin önde gelen uzmanları ve akademisyenler hazırda bulundu.

Xi Jinping, seminerde yaptığı konuşmasında, halkın güvenliğinin ulusal güvenliğin zemini olduğuna vurgu yaparak, halkın temel ihtiyaçlarını karşılama yönündeki iktidar ilkesinde ısrarcı olunması, risk bilincinin artırılması ve sağlık alanında büyük risklere her an dikkatli olunmasının önemine değindi. Xi, yalnızca güçlü bir kamu sağlığı sistemi kurulması ve salgına karşı ön uyarı sistemi ve mekanizmanın mükemmelleştirilmesi halinde, halk sağlığına güçlü güvence sağlanabileceğini söyledi.

Xi Jinping’in bu konuşması, ÇKP’nin halkın can güvenliğine öncelik veren ve halkı merkez alan yönetim ilkesinin bir göstergesi olarak yorumlandı. Xi Jinping, geçen 24 Mayıs’ta da 13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 3. Toplantısı kapsamında Hubei eyaleti heyetinin oturumuna katılarak kamu sağlığı sisteminin güçlendirilmesi yönünde benzer bir konuşma yapmıştı.

Bu yıl olağanüstü bir yıl. Yeni yılın ilk günlerinde, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana en hızlı yayılan, en geniş enfekte seviyesine sahip ve önleme zorluğu en yüksek olan kamu sağlığı krizi patlak verdi. Buna rağmen Çin, ülke genelinde çetin çaba yürüttü ve yaklaşık 3 ayda salgınla mücadelede önemli stratejik sonuçlar elde etti. Özellikle salgınla mücadelede “hiç bir hastayı kaçırmama” ilkesini şaşmadan izledi, 100 yaşında yaşlılardan yeni doğan bebeklere kadar bütün hastalara etkili tedavi uyguladı. Bu dev başarının sırrı da halkın can güvenliğine öncelik vermekte yatıyor.

Öte yandan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in kamu sağlığı sisteminin korunması yönündeki yeni konuşması, tam da ABD’nin salgınla mücadeledeki başarısızlığının sorumluluğunu Çin’e yüklemeye çalıştığı ve Çin’e asılsız suçlamalar yönelttiği bir dönemde gerçekleşti. Xi’nin konuşması, Çin halkının ekonomik ve toplumsal gelişme hedeflerine şaşmadan ulaşma güveninin ve cesaretinin bir kanıtı. İt ürür, kervan yürür; Çin’in kalkınması herhangi bir dış engel veya tehdit tanımaz. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kötü niyeti en sonunda başarısızlıkla sonuçlanacaktır. 

Son olarak, bugünkü seminerde Xi Jinping, her zaman olduğu gibi, etkileyici bir lider görüntüsü sergiledi. Xi, seminerde konuşma yapan her uzmanla yüz yüze görüş alışverişinde bulundu. Bu, bir halk liderinin alçakgönüllülüğünün ve halka yakınlığının sembolü olarak değerlendiriliyor.