1 Ocak 2021 günü Çin Medya Grubu (CMG) Başkanı Shen Haixiong, Çin Uluslararası Radyosu yayınları ve internet üzerinden, tüm izleyicilerin yeni yılını kutladı. 

Başkan Shen Haixiong’un yeni yıl konuşmasını aktarıyoruz: 

“Herkesin dört gözle beklediği 2021 yılı geldi. Yeni yıl, Çin Ay Takvimi’ne göre de Boğa Yılı. Medeniyete büyük katkılar sağlayan, tarımsal faaliyetlerde önemli rol oynayan boğa, Çinlilerin gözünde, zorluklara direnen, çalışkan, enerji dolu ve güçlü bir hayvandır. Bu vesileyle Beijing’den size güzel bir yeni yıl diliyor, yeni yılda boğa gibi sağlıklı ve güçlü olmanızı temenni ediyorum! 

Geride bıraktığımız 2020 yılı, son derece sıra dışı bir yıl oldu. Bu yıl, dünyaya çok daha fazla zorluk getirdi. Aniden patlak veren Covid-19 salgını, insanoğluna âdeta büyük bir saldırı gerçekleştirdi. Çin halkı, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in liderliğinde, salgına karşı çetin bir mücadele vererek, salgını önleme ve kontrol etmede önemli ilerlemeler kaydetti. Çin, dünyada ekonomisi negatiften pozitif büyümeye dönen tek başlıca ekonomi oldu. 

Günümüzde salgın, dünyanın birçok ülkesinde hızla yayılmayı sürdürüyor. Farklı ülkelerin halklarının çektiği acıları paylaşıyoruz. Tek arzumuz, her ülkenin zorlukların üstesinden gelmesi ve herkesin sağlıklı olması… 

Bir medya mensubu olarak, gerçekleri bildirmek, gerçekleri iletmek bizim en önemli sorumluluğumuz. Salgının ilk zamanlarında 2 binden fazla meslektaşım Çin’de salgınla mücadelenin ön cephelerine gitti. Muhabirlerin “Kırmızı Bölge” olarak adlandırılan hasta koğuşlarından yaptığı canlı bağlantılar ile birçok dile çevrilen “Salgınla Birlikte Mücadele Edelim” başlıklı belgesel gibi programlar, Çin’de salgınla mücadeledeki gerçek durumu objektif şekilde tüm dünyaya gösterdi. 

Kurumumuz tarafından hazırlanan “Covid-19’a Karşı Ön Cephe” adlı programa farklı ülkelerdeki tıp uzmanları davet edildi, programda ön cephede bulunmuş Çinli sağlık uzmanlarının deneyimleri paylaşıldı. Dünyanın önde gelen akademik dergilerinden The Lancet’in Genel Yayın Yönetmeni Richard Horton ve Cambridge Üniversitesinin Covid-19 virüsünün varyasyon raporunun birinci yazarı Peter Forster gibi isimlerle özel röportajlar yaptık, salgınla ilişkili dedikoduları ve tahrifatı olgularla ve bilimsel verilerle çürüttük. 

Geride bıraktığımız 2020 yılı, gerçek sevginin görüldüğü anlara şahit oldu. Yaklaşık 1000 yıl önce Kuzey Song Hanedanı döneminde yaşamış Çinli düşünür Zhang Zai, ‘Yoksulluk, düşük mevki ve üzüntü gibi koşullar aslında iradenizi geliştirir, başarıya ulaşmanıza yardımcı olur.’ demişti. Zhang Zai’nin sözleri, insan hayatı için olduğu gibi, bir devletin gelişmesi için de geçerli. 

Zorluklara maruz kalan bizler, sıcak ve sevgi dolu duygular yaşadık, dahası insanlık için ortak kader topluluğu anlayışının özünü kavradık. Salgın sayesinde, insanoğlunun büyük bir salgın gibi ortak sınamaları ancak el ele vererek göğüsleyebileceğini, ancak bu sayede nihai zafer kazanabileceğini gördük. 

Covid-19 salgını yüz yüze görüşmemizi engellese de yüreklerimizi daha da yakınlaştırdı. Son bir yıl içinde şahsım ile Rusya’dan RTR ve Rossiyskaya, İngiltere’den BBC ve Reuters, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) CNN ve AP, Fransa’dan AFP, Japonya’dan NHK, İtalya’dan RAI ve Avrupa Yayın Birliği (EBU) gibi uluslararası medya kuruluşlarının sorumluları ve birçok ülkenin Beijing’deki büyükelçileri arasında yaşanan iletişim trafiğinde karşılıklı olarak yaklaşık 300 mektup gönderildi. Bu mektuplarda, karşılıklı selamlar iletildiği gibi, ortak sorumluluklarımızı gerçekleştirmeye öncülük edildi, görüş birlikleri derinleştirildi. 

Çin Medya Grubu, ayrıca Avrupa ve Latin Amerika’da yer alan birçok ülkeden 100’den fazla medya kuruluşuyla “bulut” yoluyla sağlanan iş birliğini derinleştirdi. Temaslar kapsamında, salgınla mücadelede atılması gereken adımlar ele alındı ve birçok medya kuruluşuyla kurumsal iş birliği tesis edildi. ‘Çin’i Konuşalım – 2021’ ve ‘Çin’in Muhteşem Hazineleri’ gibi ortak yapımlar salgın döneminde insanlara manevi güç verdi. 

Yoksulluk, insanoğlunun kronik bir hastalığı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ‘Yoksulluğun ortadan kaldırılması, eski zamanlardan beri insanlığın gerçekleştirmek istediği bir hedef; mutlu bir yaşam sürdürmek, tüm ülkelerdeki insanların en temel hakkı.’ ifadesini kullanmıştı. Çin, geçen yıl yoksulluğu azaltma hedeflerine ulaştı. Sekiz yıllık mücadelenin ardından, 100 milyon insan yoksulluğa veda etti. Çin, insanlığın yoksullukla mücadele tarihinde bir mucize yarattı. 

Bu tarihi gelişmeyi kayıt altına alanlar olarak, Çin ile ABD ortak yapımı ve çok dilli ‘Çin’de Yoksullukla Mücadele’ başlıklı belgeseli yayınladık, ‘Küresel Eylem İnisiyatifi 2020 -Yoksulluğu Azaltma’ gibi programlar hayata geçirdik. Çin’in kırsal kesiminde yoksullukla mücadele çalışmalarının kayıt altına alındığı bu yapımlarla Çin’in deneyimlerini hâlâ yoksulluktan kurtulmak için mücadele eden ülkelere ve halklara sunmayı umuyoruz. 

Medyanın sorumluluklarını yerine getirirken, dünya çapında yeni tip birinci sınıf ana akım medya kuruluşu olma yolunda ilerliyor, internet ortamında kapsamlı medya platformlarının inşasını keşfetmeye devam ediyoruz. 

Çin’in Chang’e-5 aracının Ay’a yolculuğu ve ‘Fengdouzhe’ denizaltısının denizin 10 bin metre derinliğine dalışı gibi büyük bilimsel keşif çalışmalarını da kusursuz bir şekilde izleyiciye aktarmak için “5G + 4K / 8K + AI” teknolojilerini kullandık. 

3. Çin Uluslararası İthalat Fuarı sırasında, Çin piyasasına ulaşılan sıcak bir çevrim içi kanal olarak ‘Shanghai’dan Çıkmadan Alışveriş’ başlıklı canlı yayın satış etkinliğini düzenleyerek, Avrupa’dan ürünlerin Çin piyasasına girmesi için yeni bir platform yarattık. 

Her zaman, medyanın can damarının gerçekler olduğuna inanıyorum. Güvenilir haberler ve güvenilir bilgiler, medyanın sorumluluğunu ve vasfını yansıtır. Ne yazık ki, bazı medya kuruluşları, Çin hakkında adaletin yerini önyargının, gerçeklerin yerini ise yalanların aldığı haberler yayınladılar. Gerek Covid-19 salgınıyla mücadelede, gerekse Hong Kong, Xinjang vb. konularda yalan haberler yaptılar, haberlerine gerçek dışı bilgiler, hatta fanteziler kattılar. 

Görüşler farklı olabilir ancak tek bir gerçek var: Yeni yılda küresel ölçekte medya çalışanlarının, uluslararası kamuoyunun yalanlara maruz kalmasını önleme sorumluluğu bulunuyor. Avrupa’da meşhur bir deyiş vardır, ‘Doğrunun dostu çoktur.’ 

Yeni yılda, Çin Medya Grubu, nesnel ve adil duruşunu koruyarak, bir uluslararası ana akım medya kuruluşu olarak sorumluluklarını yerine getirmeye, gerçekleri, adaletin sesini ve medeniyetin güzelliğini tüm dünyaya aktarmaya devam edecek. 

2021 yılı, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıl dönümü. Yüz yıl önce 13 üyeye sahipken bugün 90 milyondan fazla üyesi bulunan ÇKP, Çin’i barışçıl bir yükselişe başarıyla taşıdı. ÇKP’nin başarısının sırrı nedir? 1,4 milyar Çinli bu asırlık partiyi neden destekliyor? Bu, 2021’deki yayınlarımızda sizler için işleyeceğimiz önemli bir konu olacak. 

Profesyonellik açısından mükemmele erişme ruhu doğrultusunda Çin ve dünyayı kapsamlı ve objektif şekilde tanıtacağız, sizlere daha kaliteli programlar sunacağız. 

Yeni yılın ilk ışıkları parlarken, Boğa Yılı’nın sizlere bol şans getirmesini temenni ediyorum, en iyi dileklerimle mutlu yıllar!”

Çeviri: CRI Türkçe