Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 11 Mayıs’ta başlayan Shanxi incelemesi sırasında başlıca üç alanda bilgi alarak sadece Shanxi eyaletiyle sınırlı kalmayıp ülkenin diğer bölgelerinin bugünü ve geleceği için yön vermiştir.

Reform ve İnovasyon için ekonomik dönüşüm: Kömür devinden enerji reformunun lokomotifine

Daha önce kömür sektörüne dayanan Shanxi günümüzde gelişme sıkıntılarıyla karşılaşmaktadır.

Cumhurbaşkan Xi, inceleme gezisinde kalkınması kömür kaynağına dayalı bölge olarak ekonomik dönüşüm gerçekleştirip çeşitli endüstrilerden birlikte desteklenen ekonomik yapısını oluşturmanın Shanxi’nin ekonomik gelişmesi için düşünmesi gereken önemli bir konu olduğunu vurguladı.

Shanxi eyaleti Çin’in kalkınmayı kaynak kullanımıyla sağlayan bölgelerinde ekonomik dönüşüm için bir reform pilot bölgesidir. Shanxi eyaletindeki reform pilot bölgesi 2017’de kuruldu.

Xi’nin ziyaret ettiği Shanxi reform pilot bölgesi, reform ve inovasyon yoluyla ekonomik dönüşüm ve enerji devrimi için kopyalanabilecek ve yaygınlaştırılabilecek deneyimleri biriktirmekle görevlidir.

Xi, Shanxi reform pilot bölgesi idari hizmetler merkezinde pilot bölge inşası ve işleyişle ilgili bilgi alarak inovasyon ürünlerinin tanıtımını izledi.

 △Çin Elektronik Teknolojisi Grubu’nun ürettiği Yüksek saflıkta yarı izolasyonlu 4H-SiC tek kristal substrat, yeni nesil radar ve uydu haberleşmelerinin çekirdeğidir. Havadaki, karadaki ve gemideki radar sistemlerinde uygulanacak.

△Ağustos 2017’de, dünyanın ilk panda şeklindeki elektrik santrali Shanxi eyaletindeki Datong’da faaliyete geçti. Toplam kurulu gücü 100 MW olan panda elektrik santralı 25 yılda 3,2 milyar kWh yeşil elektrik sağlayabilir, bu da 1 milyon 56 bin ton kömür tasarrufu ve 2 milyon 740 bin ton karbondioksit emisyonunu azaltmaya eşdeğerdir.

Bundan hemen sonra, Xi pilot bölgede yer alan çelik üreticisi TISCO Şirketi’ni ziyaret ederek geleneksel imalat sektörünün dönüşümü ve seviyesinin yükseltilmesiyle üretilen ürünlerin tanıtımını inceledi.

İnceleme alanında, “elle yırtılabilir çelik” olarak adlandırılan bir çelik ürünü Cumhurbaşkanı Xi’nin dikkatini çekti. Bu paslanmaz çelik folyonun kalınlığı sadece 0,02 mm’dir, bu A4 kağıdının dörtte birine eşittir ve saç çapının üçte birinden azdır. Dünyanın en ince paslanmaz çeliğidir ve elle kolayca yırtılabilir. Şu anda, bu ürün esnek ekranlar, otomobil hava yastıkları, kaliteli kaplama malzemeleri, sensör gibi birçok alana uygulanmıştır. Bu yeni ürünün Ar-Ge ekibinde yer alan çalışanların ortalama yaşı sadece 34’tür.

△ Katlanabilir ekranlı cep telefonları, fotovoltaik güneş enerjisi gibi alanlarda “elle yırtılabilir çelik” kullanılıyor

Dönüşümlü kalkınma yolunda Shanxi’nin hem aciliyet duygusuna hem de uzun vadeli stratejik plana sahip olması gerektiğini vurgulayan Xi, Shanxi’nin dönüşümünün ülke genelindeki benzer eyaletlere örnek oluşturmasının önemini dile getirdi.

Ekolojik koruma için ırmakların ıslahı ilerletilmeli

Cumhurbaşkanı Xi’nin Taiyuan incelemesinin üçüncü durağı Fen Irmağı’nın Taiyuan bölümü oldu. Xi, burada Taiyuan kentinde Fen Irmağı ve 9 kolunun kapsamlı ıslahı ve ırmak havzasındaki ekolojik onarım hakkında bilgi aldı.

△Foto: Fen Irmağı Shanxi’nin ana ırmağıdır ve Sarı Irmağın ikinci büyük koludur

Bir zamanlar, Fen Irmağı’nın 9 kolu neredeyse pis ve kokuluydu, Fen Irmağı da ciddi şekilde kirlenmişti. Haziran 2017’de, Shanxi’deki inceleme sırasında Xi Jinping, Fen Irmağı’nda su hacminin zenginleştirilmesi, su kalitesinin iyileştirilmesi ve manzaranın güzelleştirilmesi talebinde bulunmuştu.

Kentsel ekolojik ortamı tamamen iyileştirmek ve Fen Irmağı’nın su kalitesini iyileştirmek için Taiyuan Şehri, ıslah projeleri başlattı.

foto△ Fen Irmağı’nın 9 kolunda ıslah öncesi ve sonrasında fotoğraflar

△Islah sonrasındaki Fen Irmağı’nın Taiyuan bölümü, Shanxi Eyaletindeki kayak takımı için bir eğitim üssü haline geldi

Islahtan sonra Fen Irmağı’nın 9 kolu boyunca ana yollar ve manzara geçişleri fonksiyonlarındaki 184 kilometrelik ekspres yol eklendi.

Xi Jinping, dün nehir kıyısında spor yapan insanlarla samimi bir konuşma yaptı. Xi, dağların, suyun, havanın ve şehirlerin ıslahının devamlı ilerletilmesi ve görkemli Taiyuan şehrinin görkeminin yeniden ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

△Foto: Fen Irmağı Parkı sakinlerin eğlence yeri haline geldi

Yoksullukla mücadeledeki başarılar sağlamlaştırılmalı

Cumhurbaşkanı Xi’nin Shanxi incelemesinin ilk durağı da yoksullukla mücadeledeki başarıların sağlamlaştırılmasına odaklandı.

Xi 11 Mayıs’ta Datong şehrindeki Yunzhou bölgesindeki organik zambak yetiştirme endüstrisini incelerken en çok ilgilendirdiği şeyi ve Çin Komünist Partisi’nin en önemli başarısını dile getirdi.

Xi, ÇKP’nin halka hizmet etmeyi en önemli görev olarak gördüğünü ve yoksulluktan kurtarılanların yeniden yoksulluğa kapılmalarını önleme ve gelirlerini nasıl devamlı olarak artırmanın kendilerini ilendirdiğini söyledi.

Foto: Yunzhou bölgesindeki köylülere göre “kuru zambak ürününün satışı çok iyidir.” Geçen yıl kilosu 50 yuan’dan fazla satılıyor, bu rakam diğer tarımsal ürünlerin fiyatının on katından fazlaydı.

Foto: Yunzhou bölgesi Yeni Fangcheng köyündeki sakinlerin hepsi geçen yılın sonunda yoksulluktan kurtarılmış ve köyde kişi başına harcanabilir gelir 7 bin 668 yuana (yaklaşık 1000 dolar) çıktı.

Xi Jinping ayrıca “Youyu ruhu”ndan da bahsetti. Shanxi Eyaletinin Youyu İlçesi, rüzgar ve kumun acı çektiği, dağların ve nehirlerin çorak olduğu Maowusu Çölü’nün doğal hava çıkış bölgesinde yer almaktadır. ÇKP Youyu Komitesi, ilçedeki tüm kadroları ve halk kitleleriyle birlikte ilçedeki çorak toprakları bir vaha haline getirdi.

△Youyu ilçesinin ıslah öncesi ve sonrası fotoğrafları, ilçenin orman oranının % 0,3’ten % 54’e yükseldi.

“Youyu ruhu”nın yüceltilmeye değer olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, herhangi bir çalışmada uzun bakışlı bir göz açısıyla sabır ve dayanıklığın korunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

CRI Türkçe