Çin’in izleyeceği sosyal ve ekonomik politikalara dair mesajlar sunan bir platform olarak, Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) yıllık toplantıları (İki Toplantı, Çince: Lianghui) dünyanın Çin’i takip ettiği önemli bir penceredir.

Bu seneki “İki toplantı” tüm dünyanın COVID-19 salgınıyla mücadele ettiği ve belirsiz unsurların çoğaldığı özel bir arka planda gerçekleşiyor.

Bu özel durumda Çin’in ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflere ulaşmak için neler yapacağı, hiç şüphesiz bu seneki İki Toplantı’nın ana gündemi.

Aniden çıkan salgın Çin’in bu yılki ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerine ulaşma çabalarını engellemedi.

Güçlü kararlılık, pratik önlemler ve elde edilen yeni tecrübelerin teşvikiyle, Çin bu yılın ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerine planlandığı gibi ulaşabilecek güven, koşul ve yeteneğe sahiptir.

Her şeyden önce, Çin’de iktidar partisi konumundaki Çin Komünist Partisi, insan merkezli ve halka öncelik veren yönetim anlayışında ısrar ederek yoksulluğu azaltmayı kendisi için en önemli görevlerden biri addetmiştir.

ÇKP 18. Ulusal Kongresi’nden bu yana, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yoksulluğun tamamen ortadan kaldırılmasına liderlik etti.

“Halkımıza verdiğimiz sözü tutacağız”

Bu hedefe ulaşmak maksadıyla büyük mesai harcayan Xi Jinping, ülkenin aşırı yoksul bölgelerine bizzat giderek 20’den fazla yoksul köyü inceledi.

6 Mart’ta ülke genelindeki kamu görevlilerine telekonferansla hitap eden Xi Jinping, “2020 yılında kırsal kesimde mevcut standartlara göre belirlenen yoksul vatandaşımız kalmayacak. Bu, ÇKP Merkez Komitesi’nin halkına verdiği biz sözdür ve bu sözü tutmak boynumuzun borcudur” dedi.

Bu sözler, Çin halkının yoksullukla mücadele savaşında nihai zaferi kazanmasına ayrı bir güven kattı.

Salgın şartlarında yoksul nüfusun istihdamını sağlamak Çin’in yoksullukla mücadelesinde kilit bir görev haline geldi. İlgili politikaların yardımıyla, şu anda başka bölgelerde istihdam edilerek çalıştırılan yoksul işgücünün oranı geçen seneki toplam göçmen işçi sayısının yüzde 95,4’üne ulaştı.

Buna ek olarak, çeşitli düzeylerdeki hükümetler yerel istihdamın yaratılması ve çalışma yardımı (yoksulların hükümetin yatırımındaki altyapı tesisler inşasında çalışarak hükümetten maaş almaları )gibi politikaları teşvik etmektedir.

Çiftçiler ‘fenomen’ oldu, yerel ekonomi canlandı

Yıl başından beri, Çin’deki ilgili bakanlıklar ve komisyonlar 2020 yılı çalışma yardımı için 5,6 milyar yuan (Aşağı Yukarı 800 milyon ABD Doları) tutarında sermaye ayırdı. Bu yardım fonu sayesinde, salgın nedeniyle başka bölglelerde istihdam edilmeye gidemeyen 300 bin yoksul vatandaş memleketlerinde çalışıp para kazanabiliyor.

Yoksul bölgelerdeki ürünlerin satışının teşvik edilmesi, yoksulluğu azaltma konusunda yeni bir model haline gelmiştir. Ülkenin dinamik e-ticaret ve lojistik endüstrisine dayanarak, Çin’deki birçok çiftçi salgın sırasında satışları artırmak için “bir sosyal medya fenomeni gibi” canlı yayınlar yaparak salgının neden olduğu kayıpları en aza indirdi.

Çin’in yoksulluğu azaltmadaki başarıları dünyanın ilgisini çekiyor. Dünya Bankası’nın verilerine göre, Çin’de yoksulluğun azaltmasının dünyada yoksulluğun azaltılmasına katkı oranı yüzde 70’i aştı.

Kenya’dan uluslararası sorunlar uzmanı Adhere Cavince, Çin’in yoksulluğu azaltma başarılarının “insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir başarı” olduğunu söyledi.

Almanya’da Berlin Prusya Kraliyet Topluluğu Onursal Başkanı Volker Tschapke, “Çin’in yoksullukla mücadelede nihai zafer kazanılması ve orta halli refah toplumunun kapsamlı bir şekilde inşa edilmesi hedefleri salgından etkilenmeyecek. İleride bugünler değerlendirildiğinde, bu salgın Çin’in güçlü gelişme sürecinde bir ara fasıl sayılır” ifadelerini kullandı.

Wang Juemian, CRI Haber Merkezi