Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying ve Rus mevkidaşı Mariya Zaharova dün video aracılığıyla müzakerede bulundu.

İki taraf, yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını arka planında belli bir ülkenin ideolojik önyargı ve siyasi ihtiyaçlara dayanarak, yanlış bilgileri yaydığı, diğer ülkelerin sosyal sistemleri ve kalkınma yollarına saldırdığı, salgını siyasallaştırdığı, virüsü etiketlediği ve diğer ülkelerin medya çalışmalarına baskı yaptığı görüşünde.

Çin ve Rusya’nın söz konusu eylemlerin uluslararası kamuoyu atmosferini ciddi şekilde zehirlediğine ve salgınla mücadele uluslararası iş birliğini engellediğine ve tüm ülkelerin halklarının karşılıklı tanınmasına engeller koyduğuna işaret etti.

İki taraf, tüm ülkelerin dezenformasyona karşı çıkması ve direnmesi durumunda söylentiler ve iftiralar gibi “siyasi virüslerin” ve sahne arkasında gizlenen organizatörler ve manipülatörlerin saklanacak yeri olmayacağını vurguladı. İki sözcü, tüm ülkelerin bilgileri yayınlarken gerçeklere dayanması ve çifte standartları izlememesi, ideolojik ve siyasi ön yargıyla diğer ülkelerin siyasi sistemlerine, kalkınma yollarına ve devlet yönetimine saldırmaması gerektiğine dikkat çekti.

İki taraf ayrıca sorumlu ve büyük devlet ve kapsamlı stratejik iş birliği ortağı olan Çin ve Rusya’nın yanlış bilgilere engel olacağını, gerçekleri açığa çıkaracağını belirtti.

CRI Türkçe