Çin Dışişleri Bakanlığı, Xinjiang’a ilişkin sahte haber yapması nedeniyle İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Beijing temsilciliği nezdinde ciddi girişimlerde bulunulduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Basın Dairesi sorumlusunun ifadelerinin yer aldığı yazılı açıklamada, BBC’nin Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ile ilgili haberinin yanlış bilgiler ve önyargılarla dolu olduğu ve gerçeklerle uyuşmadığı vurgulandı.

Çinli yetkili, bir uyuşturucu satıcısının çektiği videolara ve birkaç kısa mesaja dayandırılan ve Çin hükümetinin çok sayıda Uyguru toplama kampında tutup onlara işkence uyguladığı iddiasının yer aldığı ilgili haberin, meslek ahlakını çiğnediği gibi kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini belirtti.

Bu tür haberlerin BBC’nin itibarına da zarar getirdiğine dikkat çeken yetkili, Çin’e karşı ideolojik önyargılı girişimlere kararlılıkla karşı çıktıklarını ve basın özgürlüğü bahanesiyle sahte haberler uydurulmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Basın Dairesi yetkilisi, BBC’nin mevcut hatalarını derhal düzelterek yarattığı olumsuz etkiyi ortadan kaldırmaya dönük tedbirler alması ve bu olaydan ders çıkararak, ideolojik önyargılarından vazgeçip Çin hakkında objektif ve adil haberler yapması çağrısında bulundu.

CRI Türkçe