Küba’da öğrenim gören Çinliler tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında Küba’ya gönderilen tıbbi malzemeler ABD ablukasına rağmen ülkeye ulaştı.

286 Çinli bağışçı tarafından toplanan 140 bin yuan (19.823 dolar) para, 420 adet tıbbi koruyucu kıyafet ve 38.750 maske Çin’deki Küba büyükelçiliği Çen Ke’nin yardımıyla başarıyla Küba’ya gönderdi.

Konuyla ilgili Global Times‘a açıklamalarda bulunan Çen, bağışçıların çoğunluğunun 2006-2016 yılları arasında Küba’da eğitim gören Çinli öğrencilerden oluştuğunu söyledi.

Öte yandan Çen, ABD yaptırımları nedeniyle malzemelerin Küba’ya ulaştırılması konusunda başlarda endişeli olduklarını, ancak ‘Koronavirüsle mücadelede Küba’ya yardım etmekten vazgeçmediklerini’ söyledi.

‘Küba’ya kalpten sevgilerimizi gönderiyoruz’

Çen, “Eğitim konusunda bize cömertçe yardım eden Küba’ya kalpten sevgilerimizi gönderiyoruz. Şimdi, Küba’nın koronavirüsle mücadelesine yardım etme zamanı” dedi.

‘İkinci vatanımızı desteklemek için elimizden geleni yapmaya hazırız’

ABD yaptırımlarını aşma konusunda Çin’deki Küba elçiliğiyle koordinasyon halinde olduklarını söyleyen Çen, elçiliğe gönderdiği mektupta ise “Küba’nın sıcak topraklarında, Küba halkının özverili sevgisiyle çevriliydik ve paylaşım, alçakgönüllülük ve birlik hakkında daha da fazla şey öğrendik. Salgın sürecinde de, koronavirüsle mücadelede ikinci vatanımızı desteklemek için elimizden geleni yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Çen ayrıca, ihtiyaç duyulması halinde ikinci bir yardım sevkiyatı yapmak için Çin’deki Küba elçiliği ile yakın iletişim halinde olacaklarını söyledi.