Küba, 53 ülkenin temsilcisi olarak, Çin’in Hong Kong’da ulusal güvenliği korumayı hedefleyen yasanın onaylanmasını desteklediklerini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 44. Toplantısı dün, Cenevre’de yapıldı. Küba söz konusu toplantıda, 53 ülkenin temsilcisi olarak bir açıklama yaptı.

Küba’nın açıklamasında, bir egemen ülkenin iç işlerine müdahale etmemenin, BM Tüzüğü’nün önemli bir ilkesi ve uluslararası ilişkilerin temel kuralı olduğuna işaret edildi.

Ulusal güvenlikle ilgili yasama çalışmalar yürütmenin, ülkelerin kendi yasama yetkisi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, insan hakları meselesi olmadığı için bu konunun İnsan Hakları Konseyi’nde tartışılmaması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, “Bütün ülkelerin yasama yoluyla ulusal güvenliği koruma hakkına sahip olduğunu düşünüyoruz ve bunun için aldığı tedbirleri takdir ediyoruz. Çin’in yasama organının Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi Ulusal Güvenlik Koruma Yasası’nı onaylamasını olumlu karşılıyoruz ve Bir Ülke, İki Sistemi ilkesine yönelik desteklerimizi yineliyoruz. Bizce, bu önlem ‘Bir Ülke, İki Sistem’ ilkesinin istikrarlı bir şekilde sürdürülmesine ve Hong Kong’un uzun vadeli refahı ile istikrarına fayda sağlayacak. Bu sayede, Hong Kong sakinleri meşru haklarını güvenli bir ortamda kullanacak.” ifadesine yer verildi.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin Çin’in ayrılmaz bir parçası ve Hong Kong’la ilgili işlerin de Çin’in iç işleri olduğu, yabancı güçlerin bu duruma müdahale etmemesi gerektiği yinelenen açıklamada, ilgili taraflara Hong Kong meselesini kullanarak Çin’in iç işlerine müdahale etmeyi sonlandırma çağrısında bulunuldu.

Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi Ulusal Güvenlik Koruma Yasası dün, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi’nin 20. toplantısında onaylandı ve ardından Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in imzalamasıyla yürürlüğe girdi.

CRI Türkçe