Çin hükümeti, ülkenin ilk yeniden kullanılabilir uzay aracının test uçuşu sonrasında Pazar günü iniş yaptığını duyurdu.

Çin hükümeti, ülkenin ilk yeniden kullanılabilir uzay aracının iki gün yörüngede kaldıktan sonra Pazar günü iniş yaptığını duyurdu. Bunun, daha düşük maliyetli uzay uçuşuna yönelik olası bir adım olduğu belirtildi.

Ordu tarafından yönetilen gizli uzay programının, Cuma günü Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March 2F roketiyle fırlatılan araca ilişkin bazı detayları açıklandı.

Xinhua’ya göre araç Jiuquan’da planlandığı şekilde inişini gerçekleştirdi. Henüz herhangi bir görsel yayınlanmazken, uzay aracının büyüklüğü ve şekli de belirsizliğini koruyor.

Xinhua’nın haberinde uçuşun “ülkenin yeniden kullanılabilir uzay aracı araştırmalarında önemli bir dönüm noktası olduğu” ve uzaya ulaşmak için “daha uygun ve ucuz bir yol” vaat ettiği söylendi.

Yörüngeye ilk astronotunu ve bir de uzay istasyonunu 2003 yılında gönderen Çin, geçen yıl Ay’ın kısıtlı görüş imkanı olan uzak tarafına bir robot indiren ilk ülke oldu. Ayrıca, başka bir robot gezgini taşıyan bir araç Mars’a doğru yola çıktı.