China National Biotec Group (Çin Ulusal Biyoteknoloji Grubu – CNBG) ve Sinovac Biotech Ltd, önceki gün koronavirüs aşı adaylarının ileri aşama klinik testlerini yürütmek için iki ülke ile daha anlaşma yaptıklarını açıkladı. Reuters’in haberine göre bu ülkeler Sırbistan ve Pakistan. Sinovac Türkiye ve Bangladeş’ten de onay aldığını duyurdu. 

China National Biotec Group (Çin Ulusal Biyoteknoloji Grubu – CNBG) ve Sinovac Biotech Ltd, Cumartesi günü koronavirüs aşı adaylarının ileri aşama klinik testlerini yürütmek için iki ülke ile daha anlaşma yaptıklarını açıkladı. Reuters’in haberine göre Sırbistan ve Pakistan, CNBG’nin aşı adaylarının 3. aşama denemelerine katılmayı kabul ederken, Sinovac Türkiye ve Bangladeş’ten de onay aldı. İki şirket, Çin’deki yeni vakalar azaldıkça diğer ülkelerden daha fazla veri arayışına girdi. Şirket Reuters’e verdiği demeçte, Sırbistan’ın CNBG’nin Vuhan ve Pekin birimleri tarafından geliştirilen iki aşıyı test edeceğini ve Pakistan’ın Pekin biriminin adayını test edeceğini söyledi.

10 ülkede test edilecek
 CNBG Başkan Yardımcısı Cang Yuntao, CNBG’nin 3. aşama denemelerinin yaklaşık 10 ülkede 50 bin kişiyi kapsamasının beklendiğini söyledi. Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Peru, Fas, Arjantin ve Ürdün’de denemeler şimdiden başladı. Cang, yabancı ülkelerin söz konusu aşı adaylarından toplamda 500 milyon doz sipariş verebileceğini, CNBG’nin üretim tekniklerini geliştirdikten sonra yılda 300 milyon doz aşı üretimi beklendiğini ve yıllık kapasitesiyi 1 milyar doza çıkarmak için bir plan üzerinde çalıştığını söyledi.Şirketin yakında yurtdışı elçilik ve konsolosluklarda çalışan Çinli personele aşılarını sağlamaya başlayacağını da sözlerine ekledi. Sinovac CEO’su Yin Veydong da 6 Eylül’de Reuters’e verdiği demeçte, Sinovac’ın Brezilya ve Endonezya’da test edilen aşı adayı CoronaVac’ın 3. aşama denemeleri için Türkiye ve Bangladeş’ten onay aldığını söyledi. Çin, Sinovac ve CNBG’nin aşı adaylarına tıp çalışanları gibi yüksek riskli gruplarda bulunanlar için acil kullanım yetkisi verdi.

Kaynak: Şevket Tepetaş, Yeni Mesaj