Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün video konferans yoluyla düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi 73. Zirvesi’nde yaptığı konuşmada insanlık için küresel mücadele çağrısında bulundu.

COVID-19 salgınına karşı küresel mücadelenin kritik anında, Cumhurbaşkanı Xi konuşmasında Çin’in salgın önlem ve kontrolündeki tecrübeleri paylaştı, salgın önleme ve kontrolünü güçlendiren altı öneri öne sürdü ve küresel salgınla mücadele işbirliğini teşvik etmek için beş önlem açıkladı.

Xi’nin konuşması, küresel mücadeledeki güveni artırmak, işbirliğini ilerletmek ve küresel yönetişim planını mükemmelleştirme anlamında büyük önem taşıyarak uluslararası toplumda olumlu karşılandı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, zirvede yaptığı açıklamada dünyanın ortak sağlık topluluğu açısından, salgın önleme ve kontrolünde elinden geleni yapılması, Dünya Sağlık Örgütü’nün liderlik rolünün tam olarak çalıştırılması, Afrika ülkelerine desteğin arttırılması, küresel kamu sağlığı yönetişiminin güçlendirilmesi, ekonomik ve sosyal kalkınmanın yeniden canlandırılması ve uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi dahil olmak üzere altı öneri sundu. Bu öneriler Çin liderinin insanlığın sağlığı ve can güvenliğine verdiği büyük önemi yansıttığı gibi, uluslararası mücadeleye de yön veriyor.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında, iki yıl içinde 2 milyar ABD Doları tutarındaki uluslararası yardım sağlanması, Birleşmiş Milletler ile birlikte Çin’de küresel bir insani acil depo ve üs kurulması ve Çin ve Afrika’dan 30 hastane arasında işbirliği mekanizmasının oluşturulması, COVID-19 aşısının geliştirilip kullanıma girmesinden sonra küresel bir kamusal ürün olarak sunulması, Çin’in G20 üyeleriyle birlikte “en yoksul ülkelerin borç ödemelerinin ertelenmesi” çağrısını yerine getirmesi dahil olmak üzere küresel salgınla mücadele için 5 madde açıkladı.

2 yıl, 2 milyar, 30… Bu net sayılar Çin’in küresel salgınla mücadele işbirliğini destekleme çabalarının hedefli ve planlı bir şekilde gerçekleştirildiğini yansıtıyor. Bu ayrıca Çin’in küresel kamu sağlık güvenliği ve insani gelişmeye yönelik sorumluluk duygusunu yansıtarak insanlığın kaderi ortaklığı kavramını bir kez daha ete kemiğe büründürdü.

Avrupa ve ABD’deki kamuoyu dahil olmak üzere uluslararası toplum Çin’in gösterdiği bu içtenliği takdirle değerlendirdi.

72. Dünya Sağlık Asamblesi Başkanı ve Laos Sağlık Bakanı Bounkong Syhavong, yaptığı konuşmada Çin Cumhurbaşkanı Xi’nin konuşmasının herkese ilham verdiğine işaret etti. Xi’nin söz ettiği insanlığın sağlık ortaklığı düşüncesini övgüyle değerlendiren Bounkong Syhavong, Çin’in sergilediği tüm insanlığın iyiliği için ortaklık ruhuna teşekkür etti.

Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Noha Bakr, Çin liderinin Afrika ülkelerine desteği güçlendirme teklifinden etkilendiğini belirtti. Noha Bakr, uluslararası toplumun Çin’den örnek alarak DSÖ’yü desteklemesi, küresel salgınla mücadele işbirliğini desteklemesi ve salgın hastalıkların önlenme ve kontrolünde gelişmekte olan ülkeleri desteklemesi gerektiğini söyledi.

ABD siyasi haber sitesi Politico ise “bir yandan ABD dünyada sorun çıkarıyor, diğer yandan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yeni koronavirüs aşısı için umut getiriyor” başlıklı bir yorum yayınladı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus konferansta yaptığı konuşmada “birlik ideolojiyi yendiğinde, her şey mümkündür” çağrısında bulundu.

Virüs sınır tanımıyor ve hastalık ırklar arasında ayrım yapmıyor. Bu şiddetli salgın karşısında, tüm ülkeler sadece insan hayatını kurtarma yüce gayesinden yola çıkıp bencil düşünceleri ortadan kaldırarak nefret ve önyargıları bir kenara bırakmalı ve bu sayede salgının en kısa sürede üstesinden gelinmelidir.

Tıpkı Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in defalarca vurguladığı gibi, “insanlık bir kader topluluğudur, birlik ve işbirliği, salgının üstesinden gelmek için en güçlü silahlardır.”

China Radio International