Singapur Ulusal Üniversitesi Doğu Asya Enstitüsü’nden Profesör Zheng Yongnian, geçtiğimiz günlerde yayımladığı makalede, “Yeni koronavirüs (Covid-19) yayılıyor, ancak ülkelerin salgınla mücadelelerinin sonuçları çok farklı… Siyaset ve bilim arasındaki çelişkilerle nasıl başa çıkılacağı şüphesiz temel konulardan biri. Çelişki aşılırsa salgının yayılmasının durmasının yanı sıra, toplumsal ve ekonomik kayıplar azalacak” ifadelerini kullandı.

Profesör Zheng, makalesinde Doğu ve Batı ülkelerinin salgınla mücadeledeki farklı performanslarını inceledi.

Zheng, ABD’nin salgınla mücadeledeki büyük başarısızlığının en önemli nedeninin liderlerin siyaseti bilimin üstünde tutmaları olduğunu belirtti.

Covid-19 salgını sürecinde ABD’li siyasetçilerin bilim karşıtı ve irrasyonel tavırları daha da kötüleşti.

Profesör Zheng’in de dikkat çektiği gibi, salgının başından bu yana ABD’deki salgına dair hikâyeler, daima idari gücün etrafında dönüyor.

Sığ politik çıkarlar ve kibir tarafından yönlendirilen ABD’li siyasetçiler, kendi istihbarat teşkilatlarının, kamu sağlığı personelinin, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ve Çin’in uyarılarını defalarca göz ardı ettiler.

Böylece, salgını önleme ve kontrol için en iyi zamanları boşa harcadılar, nihayetinde de katlanan risk bir anda patlak verince kontrolü tamamen elden kaçırdılar.

Bazı ABD’li siyasetçilerin birbirinden çirkin senaryoları, karalamaları ve eylemlerinin, ülkelerinin salgından kurtulmasına hiçbir faydası olmayacak, aksine hem kendilerine hem de tüm ABD halkına daha büyük zorluklar getirecek. Böylece, ABD’deki salgını önleme ve kontrol çalışmaları, bu kişilerin kurduğu tuzakların kurbanı olacak.

Profesör Zheng Yongnian, “Eğer siyaset, bilimin üstünde tutulursa, sıradan vatandaşların canlarını kurtarmak için çözüm bulunamaz.” şeklinde yorum yaptı.

Salgın, iktidarın doğruluğunu ve verimliliğini gösteren bir ayna. Bilime büyük önem verdiğini iddia ederek övünen ABD toplumunda bilim ve mantığın kuralları bazı siyasetçiler tarafından çiğneniyor.

Bu koşullar altında ABD’li bazı medya kuruluşları da “Biz başarısız bir ülkede yaşıyoruz” diye yazıyor. Özgürlük ve demokrasi ile gurur duyan ABD toplumunda sıradan vatandaşın canı, bencil ve kibirli siyasetçilerin ellerinde oyuncağa dönüşmüş durumda. Bu, gerçekten insanoğlu için büyük bir trajedi. Tıpkı, Profesör Zheng Yongnian’ın makalesinde yazdığı gibi: “Dünyada, ABD dışında, bu kadar çok üst düzey yetkilinin ve meclis üyesinin sorumluluğunu Çin’e atmakla meşgul olan bir ülke yok.”

Eğer ABD’li siyasetçiler, diğer ülkeleri karalamak yerine ilgilerini ve güçlerini kendi ülkelerindeki salgınla mücadeleye çevirselerdi, birçok insanın canını kurtarabilirlerdi.

Salgın nedeniyle giderek artan ölümlere rağmen sadece kendi siyasi çıkarlarının peşinde koşan, sağduyularını yitirmiş bu siyasetçilerin kurdukları tuzaklardan vazgeçmelerini diliyoruz.

CRI Türkçe