Çin’in önde gelen tıp uzmanlarından Cai Shenghe, bazı Amerikan politikacı ve medya kuruluşlarının yeni tip koronavirüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden sızdığı iddiasının bilimsel bir dayanağı olmadığını kaydetti.

Çin Medya Grubu’na verdiği röportajda, “Yeni tip koronavirüsün yapay ve sentetik izleri olduğunu ispatlayacak hiçbir delil yok” diye konuşan Cai, virüsün kaynağı konusundaki çözümün gerçeklere ve bilimsel temele dayanması gerektiğine işaret etti.

Cai, delillerin virüsün kaynağının Wuhan Viroloji Enstitüsü olmadığını gösterdiğine işaret etti. Cai, “Yeni tip korona virüsü, SARS virüsünden daha bulaşıcı ve ölümcül. Eğer virüs viroloji enstitüsünden sızsaydı enfekte olan ilk kişiler enstitüde virüsle doğrudan temasta bulunanlar olurdu. Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde yüzlerce çalışan ve öğrenci bulunuyor ancak orada hiç COVID-19 vakası tespit edilmedi. Bu, virüsün Wuhan Viroloji Ensitütüsü’nden sızmadığının güçlü ve açık bir kanıtıdır” diye konuştu.

Cai, bazı Amerikan politikacıların siyasi çıkar nedeniyle Çin’i karalayarak, kendi vatandaşlarına ve dünya halklarına yanlış bilgi vermesinin doğru bir eylem olmadığının altını çizdi. Cai ayrıca, virüsün insanlığın ortak düşmanı olduğunu ve bütün ülkelerin salgınla mücadele işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini dile getirdi.

Cai Shenghe kimdir?

Çin Tianjin Shiqiao Biyoteknoloji Şirketi İcra Kurulu Başkanı Cai Shenghe, yüksek lisans eğitimini Wuhan Viroloji Ensititüsü’nde yaptıktan sonra, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde immünoloji alanında doktora sonrası çalışmaları da tamamladı.