Çinli doktorlar ve bilim insanları, Koronavirüs’ün geçen yıl sonbaharın başlarında ortaya çıkmış olabileceği sonucuna varmak için Wuhan’daki hastane otoparklarının uydu görüntülerini kullanan Harvard Tıp Okulu çalışmasının birçok kusuruna dikkat çekti. Değerlendirme sürecinden bile geçmemiş kusurlu çalışmanın, ABD’nin Çin’in virüse karşı kazandığı savaşa çamur atmaya yönelik bir başka kötü organize edilmiş girişim olduğuna inanıyorlar.

Çinli uzmanlar, çalışmanın geçen sonbaharda Wuhan’da COVID-19 semptomları olan hastaların olduğu ya da hastane otoparkına park edilmiş araba yoğunluğu olduğu iddialarını, bunların yaşanmadığını söyleyerek reddettiler. Çinli uzmanlar ayrıca çalışmanın tamamını destekleyen uydu görüntülerinin keskin kontrastları vurgulamak için farklı açılardan kasıtlı olarak çekildiğini söyledi.

Dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi tarafından bu tür saçma bir çalışmanın yayımlanmış olması Çin kamuoyunu şaşkına çevirdi. Birçok internet kullanıcısı ve uzman, üniversitenin, ABD’nin Çin’e karşı siyasi komplosuna yalakalık yapmasının, Çin’de zamanla kazanmış olduğu itibarını kaybetmesine neden olduğunu ve Çinli öğrenciler arasındaki ününü azaltacağını söyledi.

Temelsiz iddialara somut kanıt

Harvard ve Boston üniversitelerinden araştırmacılar, Wuhan’daki hastane otoparklarının uydu görüntülerini ve Çin’in Baidu arama motorunda öksürük ve ishal gibi belirtiler hakkında sorgulamalar yaptıktan sonra çalışmanın sonuca vardılar.

Harvard Tıp Fakültesi Biyomedikal Bilişim profesörü John Samuel Brownstein, Elaine Okanyene Nsoese ve diğer birçok araştırmacı ile birlikte online yayımlanan çalışmaya, “Hastane trafiğinde ve Baidu arama hacminde 2019 yazının sonlarında ve sonbaharın başında başlayan bir artış eğilimi gözlemliyoruz” yazdılar. Fakat çalışma bir hakem heyeti tarafından incelenmedi.

Harvardlı bilim insanları, Ocak 2018 ve Nisan 2020 arasında Wuhan hastane otoparkındaki araç verilerini topladı ve Ağustos 2019’da başlayan ve Aralık ayında zirveye ulaşan trafikte ciddi bir artış buldu.

Çalışmada adı geçen Wuhan Zhongnan Hastanesi VE Wuhan Tongji Hastanesi’nden üç doktor, geçen sonbaharda normalden daha fazla ateş veya ishal semptomları olan hasta bulunduğu iddiasını reddetti.

Wuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi’nden yoğun bakım ünitesinin direktörü Peng Zhiyong, Global Times’a “Bu, gerçeklerle tamamen tutarsız. Çalışmanın söylediği doğruysa ve virüs daha önce ortaya çıktıysa, virüsün yüksek bulaşıcı doğası nedeniyle salgın daha önce ortaya çıkardı” dedi.

Doktorlar ayrıca hastanelerin etrafındaki trafikte ani bir artış olduğunu reddetti.

Çalışma ayrıca, 2018 yılında Hubei Anne ve Çocuk Hastanesinin ana binasının önünde boş görünen bir alanın 2019 sonbaharında araçlarla dolu olduğu bir resmini yayımladı.

Bölgeyi bilen bir kaynak Global Times’a, uydu görüntüsünde 2019 yılında arabalarla dolu ancak 2018’de boş olan hastanenin, park alanını genişletmek için 2019’dan beri yapım aşamasında olduğunu söyledi.

Bir hastane çalışanı uydu fotoğraflarında gösterilen noktanın bir park yeri olduğunu ve son zamanlarda inşaatının bittiğini Global Times’a doğruladı.

Bu uydu görüntüleri karşılaştırıldığında, 2018 ve 2019 resimlerindeki sayı farkı sadece birkaç yüz araba. Çinli internet kullanıcıları, birkaç yüz araçlık bir farkın 10 milyon nüfuslu bir şehirde bir şey ifade edip etmediğini sorguladılar.

Wuhan yetkilileri, Mart 2019 itibariyle kentteki motorlu taşıt sayısının 2018 yılına göre 278.000 artışla 3.2 milyon olduğunu söyledi.

2018 ve 2019’da çekilen uydu resimlerini analiz eden uydu uzmanları, Global Times’a bu resimlerin bir kısmının aynı açıdan çekilmediğini söyledi. Zhongnan Hastanesinde çekilen uydu resimlerini örnek olarak alalım. 2018 fotoğrafında daha az araç görülebilir, çünkü açıkça eğimli bir açıdan çekilmişler. Böylece, birçok araba binalar tarafından engellendi ve bu resimde görülemedi, 2019 resmi dikey bir açıdan çekildi ve bu da araçların daha net bir görünümünü veriyor.

Bir uzman Global Times’a, 2019 uydu fotoğrafının Çin üzerinden geçiş saati sabah 10 civarında olan RS Metrics tarafından çekildiğini söyledi. Fakat 2018 fotoğrafının ise Çin üzerinden geçiş saati 1 olan Worldview-1 uydusu tarafından çekildiğini söyledi.

Bir uzman, farklı zamanlarda çekilen uydu görüntülerinin karşılaştırılmasının normal olmadığını çünkü sabahları hasta sayısının, öğleden sonraki hasta sayısından açıkça fazla olduğunu belirtti.

Baidu’da öksürük ve ishal araştırmalarına gelince, bir Global Times muhabiri Baidu’nun arama izleme sistemine giriş yaptı ve son iki yılda, aynı döneme kıyasla bu anahtar kelimelerin aramalarında belirgin bir farklılık bulamadı.

Baidu sisteminde Haziran 2017’ye kadar uzanan “öksürük” ve “ishal” aramasını izleyerek, Eylül-Kasım 2017 ve 2018’de bu iki sözcüğün 2019’daki aynı döneme göre daha yüksek bir artış eğrisi vardı. Ancak, çalışma sadece 2019 verilerini kullandı ve daha sonra 2019 sonbaharındaki yukarı doğru eğrinin virüs bulaşmış daha fazla insan olduğu sonucuna atladı.

Kurgu suçlamalar

Ancak çalışma yayımlanır yayınlanmaz ABD Başkanı Donald Trump gibi Batılı politikacılar tarafından Çin’e saldırmak için bir silah olarak kullanıldı.

İşin garip yanı, ABC, CNN ve BBC dâhil olmak üzere Batı medyası, çalışmanın bariz kusurlarından bahsetmeden çalışmaya medyada geniş yer veriyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Salı günü, günlük basın toplantısında yorum yapması istendiğinde bulguları reddetti ve “Bu sonuçlara karayolu trafiği gibi bilgilerden türetmek… mantıksız” dedi.

Çalışma yayımlandıktan sonra, dikkatli bir inceleme yapılmadığından akademisyenler tarafından ciddiye alınmadı.

Nottingham Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar epidemiyolojisi profesörü olan Keith Neal, Reuters’a çalışmadaki iki hastaneden birinin Wuhan Çocuk Hastanesi olduğunu belirtti. Ancak nispeten az sayıda çocuk COVID-19 ile hastaneye kaldırıldı. “Çocuk hastanelerinin etkilendiği yorumu… bunun muhtemelen COVID-19 olmadığını gösteriyor” dedi.

Alman Organ Nakli Derneği eski başkanı Bjorn Nashan Global Times’a verdiği demeçte, “Çalışma çok alakasız ve pek çok spekülasyon ve tahminde bulunuyor” diyerek söz konusu çalışmaların dikkat çekmek için özel bir zamanda yayımladığını sözlerine ekledi. Nashan ayrıca “Koronavirüs zamanı, normal inceleme süreci mevcut değil. Bu yüzden çok saçma şeyler yayımlandı” dedi.

Peng, “Bu çalışmadan, ABD’li politikacıların ve bazı akademisyenlerin, Çin’e saldırmak için ne kadar az malzemesi olduğunu görebiliyoruz, hatta bu doğrulanmamış ve sevimsiz, sahte çalışmayı Çin’e çamur atmak için kullandılar” dedi.

Birçok Çinli internet kullanıcısı Harvard’ı onurlu itibarına zarar vermekle suçladı. Bir internet kullanıcısı “Virüslerle ilgili çalışmaları desteklemek için araçların uydu resimleri ve arama sonuçları ne zamandan beri kullanılabiliyor? Sanırım şimdi, hastalıkları tedavi etmek için arama motorlarına güvenebiliriz” diyerek şöyle devam etti “Böyle birinci sınıf bir üniversite kendini bu duruma nasıl sokup, ABD’li politikacılarının suçlama oyununun parçası olabilir? Aslında politikacılardan akademisyenlere kadar, ABD’deki her şeyin bu suçlama oyununun bir parçası olduğunu gösteriyor.”

https://www.globaltimes.cn/content/1191172.shtml

Çeviri: Çağlar İnan