Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul, ev görünümlü kaçak yurtların kapatılmasına tepki gösterdi ve “Türkiye’yi Doğu Türkistan mı yaptınız?” ifadelerini kullandı.

‘Suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’tan yargılanan Alparslan Kuytul, kaçak olarak işlettiği ev görünümlü öğrenci yurtlarına ilişkin alınan tahliye kararına tepki gösterdi.

‘Kadir Gecesi Özel’ ismli bir e-konferans gerçekleştiren Kuytul, söz konusu tahliye kararına ilişkin olarak “Türkiye’yi Doğu Türkistan mı yaptınız?” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Kuytul’un yargılandığı suç listesi oldukça kabarık: Vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme, suç örgütü kurma, dolandırıcılık…

Kamoyunda Cumhuriyet ve demokrasi karşıtı fikirleriyle bilinen suç örgütü lideri Kuytul ve Furkan Vakfı, aynı zamanda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ni ‘şeriat devleti’ haline getirmeye çalışan radikal İslamcı Uygur teröristleri de destekliyor.

Kuytul’un kaçak yurtlarının kapatılmasını ‘Doğu Türkistan’ örneği üzerinden eleştirmesi anlamlı. Zira, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde de, izin almaksızın kaçak bir şekilde açılan Kuran kursları kapatılıyor. Batı medyası ve radikal İslam destekçileri ise, çocukların modern eğitimden koparılarak yalnızca dini eğitim almalarını sağlayan kurumlara yapılan yasal müdahaleleri ‘Çin baskısı’ olarak yansıtmaya çalışıyor.

Hayal Ünalp – Asia News TR