Dünya Sağlık Asamblesi (DSA) 73. Zirvesi Başkanı, Taiwan’ın gözlemci olarak örgüte katılması önerisini tartışmayacaklarını belirtti.

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı Taiwan İşleri Ofisi Sözcüsü Ma Xiaoguang, sözde Taiwan bağımsızlığı hedefine asla ulaşılamayacağı ve DSÖ’de Taiwan’la ilgili taslak üzerinde spekülasyon yapılmasının hiçbir işe yaramadığını belirtti.

Taiwan bölgesindeki Demokratik İlerleme Partisi’nin (DPP) ve sözde “dost ülkesi” aracılığıyla son 4 yıldır DSÖ’de Taiwan’la ilgili taslağı sunması ve bu girişimin her seferinde başarısızlığa uğraması, dünyada Tek bir Çin’in bulunduğu gerçeğinin şüphe götürmez bir gerçek olduğunu, bunun hegemonyacı ABD tarafından bile değiştirilemeyeceğini gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, bağımsız ülkelerden oluşan BM’ye bağlı özel bir kuruluş. Çin’e bağlı bir bölge olan Taiwan’ın kesinlikle DSA’ya katılma hakkı yok.

Bu yılki Dünya Sağlık Asamblesi Zirvesi, COVID-19 pandemisinin küresel boyutta yayıldığı kritik bir dönemde gerçekleştirildiği için zirvenin süresi iki günle sınırlandırıldı. Bu değerli ve kısıtlı sürede dünya ülkelerinin nasıl işbirliği yoluyla salgının üstesinden geleceği görüşülmeliydi. Ancak Taiwan makamları, böyle profesyonel bir uluslararası örgütte ve böyle bir zeminde, sözde “Taiwan bağımsızlığı” hedefine ulaşmak üzere siyasi manipülasyon yaptı. Taiwan makamlarının bu eylemi uluslararası toplumun sert tepkisiyle karşılaştı.

CCTV Haber Merkezi