Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Abbas, görüşmede Xinjiang ve Hong Kong konusunda Çin’i desteklediklerini açıkladı.

Çin lideri Xi Jinping, Filistin lideri Mahmud Abbas’la yaptığı görüşmede, Çin hükümeti ve halkı adına Filistin hükümeti ile halkına COVID-19 salgınıyla mücadele konusunda kararlı desteklerini sunduğunu söyledi.

Xi, salgının ortaya çıkmasından sonra Çin’in Filistin’e tıbbi malzeme yardımları sağlamanın yan sıra, sağlık uzmanları da gönderdiğini, ayrıca Çinli ve Filistinli sağlık uzmanları için video konferans aracılığıyla iletişim platformu kurduğunu ve Filistinli mültecilere yardım ettiğini anımsattı.

Xi, Çin’in Filistin’le salgınla mücadele deneyimlerini paylaşmaya, malzeme tedariki ile teknik konularda var güçle destek sunmaya ve Filistin’in taleplerine göre ekonomik kalkınmayı ve halkın yaşam koşullarını iyileştirmeyi hedefleyen projeler uygulamaya devam edeceğini ifade etti.

Filistin sorununun daima Orta Doğu bölgesinin ana sorunu olduğunu vurgulayan Xi, “Çin’in Filistin sorunundaki tutumu her zaman nettir. Filistin’in adil taleplerini ve Filistin sorununun çözülmesine faydalı olan bütün çabaları destekliyoruz” diye konuştu.

Mahmud Abbas ise, “Çin’in COVID-19 salgınıyla mücadelede kaydettiği önemli başarıları takdirle değerlendiriyoruz. Salgınla mücadelede Filistin’e sağladığı değerli destekler ve yardımların yanı sıra, Filistin sorununda her zaman adil bir şekilde Filistin halkının meşru haklarını savunduğu için Çin’e teşekkür ediyoruz” dedi.

Çin’in, Filistin halkının en güvenilir dostu olduğunu ve Filistin’in Çin yanında olmaya devam edeceğini dile getiren Abbas, Hong Kong ve Xinjiang gibi ana çıkarlarına ilişkin konularda Çin’in adil tutumuna kararlı destek vereceklerinin altını çizdi:

“Çin’in Xinjiang Özerk Bölgesi ve Hong Kong’taki temel çıkarları ile ilgili diğer konularda meşru konumunu desteklemeye devam edeceğiz.”