Fransa’nın Seine-Saint-Denis şehrinde görev yapan Profesör Yves Cohen, ülkesinde ilk COVID-19 vakasının Aralık 2019’da görüldüğünü doğruladıklarını açıkladı.

Şehirdeki Avicenne ve Jean Verdier hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinin başkanlığını yürüten Yves Cohen dün Fransa’da yayın yapan BFM TV’ye konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

CRI Türkçe’nin aktardığı habere göre, görevli olduğu hastanede geçen Aralık ayı sonunda COVID-19 vakası bulunduğunu tespit ettiklerini aktaran Cohen, şöyle konuştu:

“Avicenne Hastanesi ve Jean Verdier Hastanesi’nin yoğun bakım ünitelerinden sorumluyum. Geçen Aralık ile Ocak arasında hastanemizde pnömoni tedavisi gören ve nükleik asit test sonuçları negatif çıkan hastalara yeniden test yaptık. Daha önceki nükelik asit testleri, COVID-19 için değil, sadece influenza ile diğer korona virüsü tipleri için yapılmıştı. Yeniden test kabul eden 24 hastadan birinin sonucu pozitif çıktı. 27 Aralık 2019’da bu hasta, Jean Verdier Hastanesi’nde tedavi görmüştü.”

Profesör Yves Cohen, test sonuçlarının doğruluğunu kesinleştirmek için hastaya iki defa nükleik asit testi yapıldığını ve iki sonucun da pozitif çıktığını belirtti.

Edinilen bilgilere göre, söz konusu erkek hastanın iki çocuğu da COVID-19’a yakalandı ve hepsi taburcu oldu. Hastanın eşinde ise COVID-19 saptanmadı.

Yves Cohen’e göre, söz konusu hastanın COVID-19’a nerede ve ne zaman yakalandığı ve hatta Fransa’daki ilk vaka olup olmadığı henüz kesinleştirilemedi.

Söz konusu hastalar, Fransız hükümetinin ülkedeki ilk COVID-19 vakasını duyurmasından bir ay önce tedavi gördü. Fransa hükümeti 24 Ocak’ta yurt dışından gelen bir kişide COVID-19 tespit edildiğini ve bu hastanın ülkedeki ilk COVID-19 vakası olduğunu duyurmuştu. Salgın Şubat ayı sonunda ülkede ciddi şekilde yayılmıştı.

Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, ülkede tespit edilen COVID-19 vakalarının sayısı dün yerel saatle 14.00’te 131 bini aştı.

Pasteur Enstitüsü tarafından kısa süre önce açıklanan bir araştırma sonucuna göre, Fransa’da COVID-19 salgını Ocak ayında yurt dışından gelen vakalardan değil, yurt içinde yayılan ancak kaynağı belli olmayan bir çeşit virüs ailesinden başladı. Araştırma ayrıca, bu virüsün Fransa’nın kuzey bölgesinde bir süredir yayıldığını ancak virüse yakalananların çoğu sadece hafif semptomlar gösterdiği veya asemptomatik olduğu için virüsün fark edilmediğini ortaya koydu.