Şarkıcı Haluk Levent, Türkiye’deki Uygur ayrılıkçılarına destek açıklamasında bulundu ve “Ben Doğu Türkistanlı çok aileyi Ahbap’ta ağırladım” ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Haluk Levent, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne ilişkin iddialar öne süren grupları desteklediğini açıkladı.

Bölgeyi ‘Doğu Türkistan’ olarak adlandıran Levent, “Orada sıkıntılar var” dedi ancak söz konusu sıkıntılara ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Levent, paylaşımında şunları söyledi:

“Bazıları ‘Niye zulüm? Çin ile ilişkileri bozacaksınız’ diye yazıyor. Ben Doğu Türkistanlı çok aileyi Ahbap’ta ağırladım. Ayrı ayrı şehirlerden geldiler. Hepsi mi yalan söylüyor? Her biri gözyaşları ile anlattılar. Var yani var. Orada sıkıntılar var. Neymiş ‘Çin’e gitmeliymişim orda yerinde görmeliymişim zulüm var mı yok mu?’. Tamam kabulüm. Çin hükümeti benimle birlikte 25 aileyi kabul etsin. Onların ailelerini alıp Türkiye’ye dönmeye izin versin, söz gideceğim Çin’e.”

Öte yandan, Türkiye’de faaliyet yürüten Uygur ayrılıkçılarının Çin’in bölgedeki yönetimine ilişkin öne sürdükleri iddialara ilişkin kişisel ifadeler dışında herhangi bir kanıt sunmadıkları görülüyor.