Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde (SAR) farklı kesimlerden temsilciler Ulusal Halk Meclisi’nin onayladığı ulusal güvenlik yasa taslağına tam destek veriyor.

Bölge İdare Amiri Carrie Lam, dün yaptığı açıklamada söz konusu mevzuatın oluşturulması ve uygulanmasını desteklediklerini ve bu konuda eşgüdüm sağlayacaklarını kaydederek, ilgili mevzuatın Hong Kong’da ulusal güvenlik alanındaki boşluğu dolduracağını ifade etti. 

Carrie Lam, şu ifadeleri kullandı:

“Ulusal Halk Meclisi, Hong Kong’da ulusal güvenliğin korunmasıyla ilgili yasal altyapıyı geliştirmek için bu kararı onayladı. Artık daha sağlam durumdayız. İstikrar olmadan, Hong Kong ekonomisi ve halkın yaşamı büyük ölçüde etkilenecek.”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) suçlamaları ve yaptırım tehditlerine yanıt veren Carrie Lam, merkezi hükümetin kararlılığı ve Hong Kong sakinlerinin desteğiyle hiçbir tehditten korkmadıklarını vurguladı ve şöyle devam etti:

“Onlar çifte standartla konuşuyor. Dünyanın tüm ülkeleri ulusal güvenlik yasalarına ihtiyaç duyar ve ulusal düzeyde bu yasayı oluşturur. Onlar bizi yaptırımla tehdit ediyor ve bizim özel statümüzü kaldırmaya çalışıyor. Bence Hong Kong’un bu konuda fazla endişelenmesine gerek yoktur.”

Öte yandan Hong Kong’da bulunan akademisyenlerden yapılan ortak açıklamada, geçen yıldan beri süren kaosun öğretim ve araştırma düzenine zarar verdiği hatırlatılarak, ulusal güvenlikle ilgili yasanın Bir Ülke İki Sistem politikasının daha istikrarlı bir şekilde ilerlemesini sağlayacağı dile getirildi.

Çin Mühendislik Akademisi Uzmanı ve Hong Kong Üniversitesi Fahri Profesörü Chen Qingquan, şehirde şiddetin artması nedeniyle ofise veya laboratuvara bile gidemediğini söyledi. Chen, ulusal güvenlik yasasını kararlılıkla desteklediklerini ve böylece araştırmaların güvenli şekilde yeniden başlayabileceğini belirtti.

CRI Türkçe