13. Çin Ulusal Halk Meclisi’nin (ÇUHM) yıllık toplantısında Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde ulusal güvenliğin korunmasına ilişkin hukuki sistem ve icra mekanizmalarının oluşturulmasıyla ilgili ele alınacak karar taslağı, Hong Kong’daki ABD destekli güçleri harekete geçirdi. Sokağa dökülen eylemciler, ABD ve İngiltere bayrakları salladılar ve sivillere saldırdılar.

Hong Kong’da yaşanan şiddet ve provokasyon eylemleri, geçen yaz dünya gündemine damgasını vuran olaylardan biriydi. İngiliz sömürgesinden kurtarıldıktan sonra ‘Bir ülke iki sistem’ esasına göre yaşayan Hong Kong, çeşitli dönemlerde ABD ve batı destekli ayrılıkçılar tarafından kaos merkezi haline getirilmeye çalışıldı.

Geçen yaz yaşanan eylemlerde, çok sayıda kamu malına zarar verilmiş, masum insanlara saldırılmış ve ‘Trump, Hong Kong’u özgürleştir’ sloganları atılmıştı.

Çin’de gerçekleşen ‘İki toplantı’ ve ulusal güvenliğe ilişkin atılması beklenen adımlar ise, Hong Kong’da yeni provokasyonların yaşanacağının habercisi.

Öyle ki, provokasyon hamleleri daha bugünden başladı. Sokaklara dökülen çok sayıda ayrılıkçı, yine ABD bayrağı salladı ve yine birlikten yana tutum alan sivilleri hedef aldı.

Öte yandan, eylemlerde yine National Endowment for Democracy (NED) görevlilerinin yer aldıkları görüldü. 1983 yılında John McCain tarafından kurulan ve bünyesinde eski CIA ajanlarını barından bu kuruluş, önce Sovyetler Birliği’nde, ardından Ortadoğu ülkeleri için yaptığı sözde demokrasi çalışmalarıyla tanınıyor. Kuruluş, Soğuk Savaş sonrasında ABD’nin kurmaya çalıştığı ‘Yeni Dünya Düzeni’ kapsamında belirlediği stratejinin en büyük enstrümanlarından.

Hayal Ünalp – Asia News TR