Ünlü K-pop grubu BTS’in ve plak şirketi Big Hit Entertainment’ın ırkçılık karşıtı Black Lives Matter (Siyahilerin Hayatı Önemlidir) hareketine 1 milyon dolar bağış yapmasının ardından grubun hayranları da devreye girdi.

Ünlü Güney Koreli pop grubu BTS hayranları, 1 milyon dolar rakamına ulaşmak için #MatchAMillion etiketiyle kampanya başlattı.

Hayranlar, 24 saat içinde 1 milyon dolara ulaştı. Kampanya One in an ARMY adlı gönüllü fan sayfası tarafından yürütüldü.

ARMY diye de bilinen BTS hayranları, 24 saat içinde toplamda 1,05 milyon dolar toplayarak insan hakları örgütlerine bağışladı. Bu örgütler arasında NAACP Yasal Savunma ve Eğitim Fonu, Ulusal Kurtarma Kolektifi, Siyahlara Yardım Enstitüsü ve Siyah LGBTQIA + Göçmen Projesi bulunuyor.

NME’nin haberine göre söz konusu fan sayfası, kampanyaya 36 bin bağışçının destek verdiğini duyurdu.

Güney Kore müzik sektöründen başka isimler de ırkçılığa karşı maddi yardımlar yapmıştı. Sputnik’in haberine göre GOT7 grubundan Mark Tuan, George Floyd Memorial yardım fonuna 7 bin dolar göndermişti. Rapçi pH-1, Black Lives Matter hareketine 3 bin, DAY6 grubundan Jae ise Minnesota Özgürlük Fonu’na bin dolar bağışlamıştı.