İstanbul’da geçen sene kaybolduktan sonra öldürüldüğü ortaya çıkan Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı 31 yaşındaki Lisha Yu’nun ölümü ile ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı.

Sabah’tan Nazif Karaman’ın haberine göre, Yunuscan Türkistanlı’nın idaresinde olan ve içinde Hüseyin Ahmed ve Abduvahap Abdurrahman’ın da bulunduğu aracın, Çinli kadının aracına Küçükçekmece’de arkadan çarptığı, böylelikle Lisha Yu’nun aracının durmasının sağlandığı, ardından Yu’yu zorla kendi araçlarına soktuğu belirlendi. Bu arada Abdurrahman’ın Yu’nun ağzını kapattığı, Ahmed’in de Çinli kadının aracını ortadan kaldırmak için olay yerinde kaldığı anlaşıldı. Bağıran kadının ellerini arkadan bağlayan, sonra da valize koyarak bagaja sokan şüphelilerin, Abdulgaffar Tamuygur’un Bilecik Söğüt’teki çiftliğine gitmeye karar verdikleri belirlendi. Sabaha doğru Abdurrahman’ın Lisha Yu’yu kontrol ettiğinde nefes almadığını ve ölmüş olduğunu gördüğü tespit edildi.

Aydınlık’tan Ercan Küçük’ün haberine göre ise, Lisha Yu’nun götürüldüğü çiftliğin sahibi Abdulgaffar Tamuygur Türkiye’deki Uygur bölücülerinin elebaşlarından biri. Uygur Sağlık Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı olan Tamuygur aynı zamanda Sürgündeki Doğu Türkistan Parlamentosu Milletvekili görevini yürütüyor. Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti, Tamuygur’un babasının vefatı nedeniyle 2 Mart 2019’da Başbakan İsmail Cengiz adıyla başsağlığı mesajı da paylaştı. Mirkamil Kaşgarlı, Doğu Türkistan Maarif Teşkilatı Genel Başkanı Hidayetulah Oğuzhan gibi Uygur bölücülerinin de arkadaşı olan Tamuygur, Oğuzhan ile birçok etkinlikte de yan yana görülüyor. Tamuygur önceki dönemlerde Avrasya Araştırma Eğitim ve Sosyal Hizmet Vakfı Genel Başkanlığı da yaptı.

Şüphelilerden biri Reina saldırısı şüphelisi

Cinayet şüphelilerinden Abdulgaffar Tamuygur’un, Türkistan İslam Partisi’ni (Türkistan İslam Partisi) sahiplendiği, Yunuscan Türkistanlı’nın isminin IŞİD terör örgütü mensubu olarak Reina katliamı iddianamesinde yer aldığı ortaya çıktı.

Yunuscan Türkistanlı’nın idaresinde olan ve içinde Hüseyin Ahmed ve Abduvahap Abdurrahman’ın da bulunduğu aracın, Çinli kadının aracına Küçükçekmece’de arkadan çarptığı, böylelikle Lisha Yu’nun aracının durmasının sağlandığı, ardından Yu’yu zorla kendi araçlarına soktuğu belirlendi. Bu arada Abdurrahman’ın Yu’nun ağzını kapattığı, Ahmed’in de Çinli kadının aracını ortadan kaldırmak için olay yerinde kaldığı anlaşıldı. Bağıran kadının ellerini arkadan bağlayan, sonra da valize koyarak bagaja sokan şüphelilerin, Doğu Türkistanlı doktor Abdulgaffar Tamuygur’un Bilecik Söğüt’teki çiftliğine gitmeye karar verdikleri belirlendi. Sabaha doğru Abdurrahman’ın Lisha Yu’yu kontrol ettiğinde nefes almadığını ve ölmüş olduğunu gördüğü tespit edildi. Cesedi, çiftlikte 1.5 metrelik çukur kazıp gömdüğü belirlenen şüpheliler, ilerleyen günlerde Ağır Ceza’da yargılanacak.