Özellikle uluslararası konularda ABD politikalarına yakın bir çizgisi olduğu görülen Karar gazetesi, ABD’nin dini kışkırtmalarına zemin hazırlamakla görevli ‘Dini Özgürlükler Komitesi’ni ‘ABD’ye bağlı bağımsız bir kuruluş’ olarak nitelendirdi.

Çin’deki Komünist Parti iktidarını alaşağı ederek dünya egemenliğini sağlamayı amaçlayan ABD’nin Çin’i iç karışıklığa sürüklemek istediği konular arasında en çok öne çıkanlardan biri Uygur meselesi.

ABD Temsilciler Meclisi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki ‘Uygur Türkleri’ne yönelik baskı politikaları’ iddialrından ötürü Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Öte yandan, ABD vatandaşı Dr. Nuri Türkel’in ise, ABD’nin din savaşlarına zemin hazırlamakla görevli kurumlarından Uluslararası Dini Özgürlükler Komitesi’ne (USCIRF) komiser tayin edildiği öğrenildi.

Türk basınında da yankı uyandıran bu gelişme, ülkenin yeni dönem ‘Amerikancı muhalefetini’ temsil ettiği söylenen Karar gazetesi tarafından da ilginç bir dille aktarıldı.

Gazete, söz konusu gelişmeyi “Doğu Türkistanlı ABD vatandaşı Dr. Nuri Türkel, ABD yönetimine bağlı bağımsız bir kuruluş olan Uluslararası Dini Özgürlükler Komitesi’ne (USCIRF) komiser tayin edildi” ifadeleriyle haberleştirdi.

ABD Federal Hükümeti’ne bağlı çalışan bu kuruluşun hem ‘bağımsız’, hem de ‘ABD’ye bağlı’ ifadeleriyle tanımlanması, akıllara ‘Editoryal hata mı yoksa politik bir tercih mi?’ sorusunu getirdi.

Hayal Ünalp, Asia News TR