Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Güney Kore ile çıkan broşür krizinde, iletişimi kesmekle kalmayıp irtibat bürosunu da yerle bir etti.

Güney Kore’deki aktivistlerin Kuzey tarafına karşıt broşürler yollamasıyla başlayan ve KDHC’nin askeri harekat ihtimalini dahi masaya koyduğu krizde kuzey tarafının kızgınlığı yatışacak gibi durmuyor.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, yarımadada 2018’de iki ülke liderinin bir araya gelmesiyle başlayan barış havasını yok etmesinden korkulan krizde gerilim yükselirken, bu sabah Kuzey Kore’nin Güney sınırına yakın Kaesong şehrinden patlama sesleri yükseldi. 

Güney Kore Birleşme Bakanlığı’ndan yapılan tek cümlelik açıklamada da “Kuzey Kore, (yerel saatle) 14.49’da Kaesong irtibat bürosunu havaya uçurdu” ifadesi kullanıldı. Söz konusu binada 31 Ocak’tan bu yana Güney Kore askeri bulunmuyordu.

KDHC resmi haber ajansı KCNA’nın geçtiği haberde de irtibat bürosunun ‘muazzam bir patlama sonucu’ yerle bir olduğu duyuruldu. Haberde bu hareketin gerekçesi olarak ise ‘öfkeli Kuzey Kore halkının, ayaktakımı ve onlara yardım ve yataklık edenleri suçlarının bedelini ödemek zorunda bırakmaya kararlı olması’ gösterildi. ‘Ayaktakımı’ ifadesiyle Kuzey Kore’den güneye kaçan ve sınırdan Pyongyang karşıtı broşürler yollayanların kast edildiği sanılıyor.

Güney Kore: Sert biçimde uyarıyoruz

Güney Kore Devlet Başkanlığı Ulusal Güvenlik Ofisi Direktör Yardımcısı Kim You-geun da Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından basın açıklaması yaptı. Kim, “Hükümet, Kuzey Kore’nin Koreler arası bir irtibat bürosu binasını patlatmasını üzüntüyle karşılıyor. Kuzey Kore’yi, durumu daha da kötüye götürecek bir harekette bulunması durumunda buna güçlü bir karşılık vereceğimiz konusunda sert biçimde uyarıyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD: Yakın koordinasyon içindeyiz

ABD’den de “Müttefikimiz Güney Kore ile yakın koordinasyon içindeyiz” açıklaması geldi.